Sobota, 22 stycznia 2022r. Dominiki, Mateusza
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czym grozi stres i jak sobie z nim radzić?

Stres jest nieodzowną częścią życia oraz funkcjonowania w społeczeństwie, ale też generuje konsekwencje dla samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nie da się go uniknąć, nie byłoby to zresztą korzystne, ponieważ umiarkowany stres motywuje do działania i rozwiązywania problemów. Natomiast można i należy unikać kumulacji stresu i długotrwałego poddawania się jego wpływowi.
Radzimy, co zrobić, by pozbyć się nadmiaru stresu i podpowiadamy, jak przeciwdziałać jego skutkom.

Czym jest stres?


Stres to odpowiedź generowana przez nasz mózg w sytuacjach, gdy docierają do niego bodźce informujące o zagrożeniu. Nasz układ nerwowy podejmuje wówczas działania mające na celu przygotowanie organizmu do szybkiej reakcji – walki, ucieczki lub innej aktywności, która pomoże poradzić sobie z tym, co jest postrzegane jako problem. Wydzielane są hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalina, które działają mobilizująco.

Jednak gdy stresująca sytuacja powtarza się lub gdy pojawia się nadmiar tzw. stresorów, organizm zaczyna odczuwać negatywne tego skutki. Taki rodzaj stresu nosi nazwę dystress i powoduje szereg niekorzystnych konsekwencji, zarówno somatycznych, jak i z obszaru psychiki.

Jak stres wpływa na florę jelitową i samopoczucie?

Przedłużający się stres negatywnie oddziałuje na organizm. Bez przesady można powiedzieć, że rujnuje zdrowie i znacząco obniża nastrój. Może powodować niepokój i lęk, objawia się też m.in. bólami somatycznymi, kłopotami ze snem. Częstą konsekwencją stresu, nawet tego krótkotrwałego, są zmiany w mikrobiomie jelitowym. Co zrobić, by złagodzić stres? Naukowcy zalecają kilka sprawdzonych sposobów na stres. Pierwszym z nich jest aktywność fizyczna i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzięki stosowaniu tej prostej metody pobudzamy mózg i układ nerwowy do pracy, a jednocześnie rozładowujemy nadmiar stresu poprzez działanie.

Ćwiczenia fizyczne łagodzą napięcie nerwowe i przyczyniają się do wydzielania endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Do złagodzenia skutków stresu świetnie nadają się także joga i ćwiczenia oddechowe. Warto wypróbować również metody relaksacyjne, które pozwolą rozładować napięcie nerwowe przed pójściem spać.

Jak wesprzeć florę bakteryjną jelit?


Częstą konsekwencją nadmiernego stresu są wspomniane kłopoty w mikrobiomie jelitowym. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią dietę, a zwłaszcza o dostarczanie wraz z nią probiotyków. To dobroczynne bakterie, które wspierają pracę układu pokarmowego.

Gdy pojawią się problemy ze strony układu pokarmowego, można sięgnąć po suplement diety Multilac, który pomaga regenerować i uzupełnić florę jelitową o dobroczynne bakterie.

* Multilac zawiera żywe kultury bakterii oraz prebiotyk, który stanowi dla pożytecznych bakterii jelitowych źródło energii. Takie połączenie prebiotyku i probiotyku czyni z Multilac synbiotyk, łatwo przyswajalny i prosty w aplikacji. Zaleca się stosować go np. w trakcie antybiotykoterapii, w podróży i przy zmianie diety**.

*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czym grozi stres i jak sobie z nim radzić?
Stres jest nieodzowną częścią życia oraz funkcjonowania w społeczeństwie, ale też generuje konsekwencje dla samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nie da się go uniknąć, nie byłoby to zresztą korzystne, ponieważ umiarkowany stres motywuje do działania i rozwiązywania problemów. Natomiast można i należy unikać kumulacji stresu i długotrwałego poddawania się jego wpływowi.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

POLECAM, używam
Gabi 2021-10-24 18:24:59


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2022 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe