Piątek, 26 kwietnia 2024r. Marii, Marzeny, Ryszarda
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Bunt skóry

O łuszczycy, metodach jej leczenia i o tym, jak z nią żyć, opowiada Wojciech S. Wilkowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis". Łuszczyca jest właściwie nieznana w społeczeństwie. Jak wiele osób boryka się z nią na świecie?
- Rzeczywiście, wiedza o łuszczycy wśród osób, które nie obcują z nią na co dzień jest praktycznie zerowa. Trudno jednak się temu dziwić. Łuszczyca jest dość nieestetyczną przypadłością – my chorujący na nią nie afiszujemy się, staramy się raczej ukryć jej objawy. Szacuje się, że na różne odmiany łuszczycy choruje 2-3% Europejczyków, a niektóre szacunki mówią nawet o 4% populacji. W Polsce ocenia się ilość chorych na łuszczycę na minimum 800 tyś.

Czy łuszczyca może dotknąć każdego?
- To trudne pytanie. U wielu chorych łuszczyca może mieć podłoże genetyczne, choć nie do końca znany jest sposób jej dziedziczenia. Przyjmuje się, że jeśli jedno z rodziców ma łuszczycę, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzieci wynosi 25-30%. Gdy chorymi na łuszczycę są oboje rodziców prawdopodobieństwo sięga już 70-75%. Dziedziczenie nie wyjaśnia jednak wszystkiego. Jest wiele przypadków gdy osoba chora na łuszczycę nie ma w rodzinie, wśród przodków żadnego po kim mogłaby tę chorobę odziedziczyć. Jednocześnie bywa, że choroba nie występuje u dzieci i wnuków osób chorych. Badania nad kwestią przyczyn wywołujących chorobę trwają i zapewne nieprędko poznamy stuprocentowo pewne wyjaśnienie. Można więc chyba uznać, że na łuszczycę zachorować może każdy.

Jakie są jej objawy?
- Przede wszystkim są to czerwone, lekko wypukłe zmiany na skórze pokryte twardawą warstwą martwego naskórka. To najbardziej typowy objaw. Mogą one przybierać postać małych grudek lub „rozlewających się” plam. Częstym miejscem atakowanym przez chorobę jest skóra owłosiona głowy. Choroba obejmować może jednak całą powierzchnię skóry, prowadząc nawet do erytrodermii. U 40% chorych obok zmian na skórze występuje też łuszczyca stawowa objawiająca się bolesnym zapaleniem stawów. Podobnie jak zmiany na skórze tak i te występować mogą właściwie w każdym miejscu – od stawów dłoni czy stóp po zapalenie stawów międzykręgowych. Specyficznym objawem, nie występującym u każdego chorego są deformacje paznokci.

Czy prawdą jest, że łuszczycą można się zarazić?
- Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Nie ma ona nic wspólnego z chorobami wywoływanymi przez wirusy, bakterie czy grzyby. To akurat jest w pełni udowodnione. Można bez obaw uścisnąć rękę chorego na łuszczycę. Ostatnie badania wskazują na ogromne znaczenie nadaktywności układu immunologicznego w powstawaniu zmian łuszczycowych. Same zmiany łuszczycowe to po prostu efekt zbyt szybkiego mnożenia się komórek naskórka. Mitem odnośnie łuszczycy jest niestety traktowanie jej jedynie jako „defektu kosmetycznego”. Już sam fakt występowania łuszczycy stawowej wskazuje, że choroba ta może mieć i często ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie chorego np. w pracy. Same zaś zmiany skórne niejednokrotnie wiążą się z utrudnieniami wynikającymi z bólu - uczucia pękającej skóry - czy konieczności noszenia latem długich rękawów co w upały bywa naprawdę uciążliwe. Mit pewien pielęgnuje natomiast polskie Ministerstwo Zdrowia, z uporem godnym lepszej sprawy nie wpisując łuszczycy na listę chorób przewlekłych, nie dostrzegając faktu „niewyleczalności” i nawrotowego charakteru choroby.

Wiele osób cierpiących na łuszczycę zmaga się nie tylko z chorobą ale i z poczuciem wyobcowania. Co to znaczy żyć z łuszczycą na co dzień?
- Łuszczyca często determinuje sferę życia zawodowego ale i prywatnego chorych. Nie wykonujemy zawodów, w których bylibyśmy zbyt widoczni. Wielu z nas nie chodzi na plażę, nie nosi latem krótkich rękawków, poświęca mnóstwo czasu na różne zabiegi maskujące chorobę. Poświęcamy leczeniu bardzo dużo czasu i pieniędzy. Medykamenty stosowane zewnętrznie nie należą do najtańszych, a przy tym my zużywamy ich ogromne ilości, stosując na duże powierzchnie ciała i przez często całe życie. Wiele z maści jest brudząca czy niezbyt przyjemnie pachnąca.

Czy i jak można pomóc osobom chorym? Co jest najważniejsze?
- W dzisiejszym świecie, z jego kultem pięknego ciała warto pamiętać, że nie wszyscy tacy są. Wygląd niekoniecznie jest głównym wyznacznikiem naszej wartości. Odrobina życzliwej tolerancji dla chorego z pewnością się przyda. W tym celu należałoby nieco doinformować społeczeństwo o łuszczycy, jej przyczynach i komplikacjach z nią związanych. Brak świadomości czym jest łuszczyca leży u podstaw irracjonalnej obawy przed kontaktem z chorymi. Wspomniany zaś kult pięknego ciała powoduje, że niespełniający jego wymogów mogą czuć się gorsi, wyobcowani. Pomóc nam mogą też wspieranie rozwoju badań nad łuszczycą i sposobami jej leczenia. Pojawiają się już od kilku lat chociażby fototerapia czy leki biologiczne. Niestety, z przyczyn finansowych ta pierwsza jest stosowana w ograniczony sposób, a stosowanie leków biologicznych praktycznie zablokowane w 2010 roku. W 2009 roku stosowano je „symbolicznie” – zaledwie w kilku szpitalach u niewielkich grup pacjentów.

Jak długo trwa leczenie łuszczycy?
- Łuszczycę „ma się” do końca życia. Można ją zaleczyć różnymi metodami, czasem doprowadzając nawet do całkowitego zaniku zmian łuszczycowych. Okres remisji choroby czasem trwa parę lat, a czasem nigdy choroba nie przestaje o sobie dawać znać. Leczenie jest długie. Od kilku tygodni przy łagodnej odmianie do praktycznie permanentnego leczenia. Trudno jest też dopasować metodę leczenia do chorego. Każdy z nas dość indywidualnie reaguje na próby leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy posmarować kilka razy miejsca zmienione chorobowo, częściej trzeba sięgać do leków stosowanych długo i mocno ingerujących w funkcjonowanie organizmu . U większości znanych mi chorych leczenie jest niestety długotrwałe i musi być powtarzane.

Czy współczesna medycyna zna nowe metody leczenia łuszczycy?
- Tak, medycyna i farmakologia szukają i dostarczają nowych metod leczenia. Obok stale unowocześnianych maści, kremów i żelów pojawiają się leki doustne oraz aplikowane domięśniowo i dożylnie. Ostatnie badania wskazują na immunologiczne przyczyny pojawiania się zmian łuszczycowych. To spowodowało w ostatnich latach wynalezienie leków regulujących funkcjonowanie układu immunologicznego. Mam tu na myśli cyklosporynę czy wspomniane wcześniej leki biologiczne. Według aktualnej wiedzy są one dobrze tolerowane przez organizm, jednak stwarzają ryzyko rozwoju nowotworów. Coś za coś. Wyższa skuteczność leczenia ale większe ryzyko przyszłych komplikacji. Niebagatelne znaczenie przy stosowaniu nowoczesnych metod leczenia ma fakt, że np. pobyt w szpitalu - o ile jest konieczny - trwa 2-3 dni, podczas gdy tradycyjne metody wiązały się z pobytami nawet kilkudziesięciodniowymi. Obok pojawiania się nowych leków rozwojowi podlegają też oczywiście dotychczas stosowane metody. Łączenie dotychczas stosowanych leków w nowych konfiguracjach pozwala na korzystanie ze znanych specyfików, a więc maści dziegciowych, fototerapii, metotreksatu, pochodnych witaminy D3 czy kortykosteroidów. Niestety, te metody łączą się też z dłuższymi okresami hospitalizacji.

Każdy chory marzy o normalnym życiu. Czy łuszczyca jest całkowicie wyleczalna?
- Łuszczyca jest nieuleczalna. Można jednak doprowadzić do całkowitej remisji. Niestety, okresy remisji bywają różne. Bywa że nawrót choroby następuje po kilku latach, bywa że po kilku dniach. Bywa też, że remisja pełna nie występuje. Tu nie ma reguły. A przynajmniej nie jest ona jeszcze znana medycynie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Kaja Cudak, Planeta Kobiet
fot. Tomasz Pluta


O łuszczycy w sieci:

www.luszczyca.org.pl

www.psoriasis-international.org

www.psoriasiscouncil.org

www.ifpa-pso.org
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 4,80
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Bunt skóry
O łuszczycy, metodach jej leczenia i o tym, jak z nią żyć, opowiada Wojciech S. Wilkowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis".
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Łuszczyca jest straszną chorobą, przez którą człowiek wpada w depresję, traci pewność siebie... Chcąc załagodzić objawy, stosuję dermokosmetyki "dr. Michaels", które może nie są najtańsze, ale za to bardzo skuteczne (i w pełni bezpieczne, a to najważniejsze).
Milena Kurek 2017-02-07 11:28:23
:(
Anonim 2017-02-07 10:36:09
Jestem współautorką poradnika "Wpływ stresu na skórę "www.mentalcoach/sklep.pl. Problem łuszczycy został przedstawiony przez dr dermatologii oraz psychosomatoanalityka. Jako terapeuta, trener, coach propouję ćwiczenia wyciszające i nie tylko:) Wkrótce wspólnie z terapeutą z Niemiec zaproponujemy turnus terapeutyczny nad Morzem Martwym . Jeśli ktoś ma własne doświadczenia z leczenia zmian skórnych nad Morzem Czarnym prosimy o podzielenie się nimi:) Problem jest tak duży, jakim go widzimy! Dobrze, że Stowarzyszenie działa, łączy ludzi i pokazuje jak radzić sobie z trudną emocjonalnie sytuacją.
Emilia Żurek 2010-03-17 16:49:01


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe