Czwartek, 28 marca 2024r. Anieli, Kasrota, Soni
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wszystko o operacji plastycznej uszu

Odstające małżowiny uszne ma około 5% społeczeństwa - deformacja dużo częściej jest obustronna, niż jednostronna, i w większej ilości przypadków dotyka płci żeńskiej. Zabieg chirurgiczny korekcji ucha, ma na celu zmienić wygląd...
... kształtu ucha zewnętrznego, konkretnie przywrócić stan „normalny”.

Otoplastyka należy do jednych z bardziej popularnych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej. W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku przeprowadza się prawie 30 000 takich operacji. Korekcja ucha polega na nastawieniu małżowiny usznej i czasem także wymodelowaniu niewykształconych elementów chrząstki uszu.

Plastyka ucha najczęściej spowodowana jest nieprawidłowym wyglądem ucha, a także zniekształceniem jego małżowin. Większość wad i deformacji ucha, są to wady wrodzone i dziedziczone. Najczęściej pacjenci poddają się zabiegowi mającemu na celu skorygowanie odstających uszu. Defekt ten ujawnia się już po urodzeniu, dlatego też tak duża ilość pacjentów, to najmłodsi.

Proces rośnięcia ucha trwa całe życie, jednakże 80% jego wzrostu następuje w ciągu pierwszych 5 lat życia. U dzieci korekcję odstających uszu przeprowadza się między 6 a 8 rokiem życia. Jednakże większość specjalistów jest zdania, że najlepiej zabieg przeprowadzić u dzieci po 14 - tym roku życia. W tym wieku małżowiny uszne są już w pełni wykształcone, w związku z tym nie istnieje ryzyko, że zabieg chirurgiczny przeszkodzi ich dalszemu rozwojowi.

Zasadniczo powinno przeprowadzać się otoplastykę w młodym wieku. Chodzi o to, że chrząstka jest wtedy bardziej elastyczna, co wpływa na łatwość uformowania pożądanego kształtu. Plastykę uszu wykonuje się także i u dorosłych pacjentów - korekcja jest jednak trudniejsza, jak i dolegliwości pozabiegowe są większe, niż w przypadku młodych pacjentów.

Skorygowanie wady jaką są odstające uszy, przeprowadza się w sytuacji, gdy uszy odstają na co najmniej dwa centymetry od tyłu głowy.

Operacja odstających uszu wykonywana jest ze względów kosmetycznych, głównym powodem jest po prostu poprawienie wyglądu, a tym samym samooceny pacjenta. Nie istnieją jakiekolwiek medyczne uwarunkowania do przeprowadzenia tego rodzaju operacji.

W przypadku korekcji wyglądu uszu u dzieci, specjaliści chirurgii plastycznej zalecają rodzicom, aby przede wszystkim liczyli się ze zdaniem swojej latorośli, a nie kierowali się swoim zdaniem. Jeżeli dziecku „defekt” uszu nie przeszkadza, nie powinno się go zmuszać do poddania zabiegowi. Najmłodsi pacjenci, którzy chcą poddać się korekcji uszu, bo czują w związku z „defektem” dyskomfort - dobrze współpracują z lekarzem w trakcie zabiegu i są zadowoleni z końcowego efektu.

Plastykę uszu najlepiej jest przeprowadzać wiosną lub jesienią. Związane jest to z tym, że po operacji małżowiny uszne pozbawione są czucia (w zimie istnieje ryzyko odmrożenia). Latem zaś zbyt wysoka temperatura powoduje, że może pojawić się wzmożona potliwość, a w związku z tym trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny.

Procedura zabiegu rozpoczyna się od klasyfikacji do operacyjnej korekty odstających uszu, która odbywa się na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta. Pod uwagę brane są obiektywne czynniki - mierzalne wartości anatomiczne, jak i również subiektywne odczucia pacjenta. Sam zabieg polega na zmianie konfiguracji szkieletu chrzęstnego małżowiny usznej w ten sposób, aby zmniejszyć kąt pomiędzy czaszką a uchem zewnętrznym do 15 - 30 stopni.

Co do sposobu znieczulania - w przypadku dzieci, jest to znieczulenie ogólne. U nastolatków jak i dorosłych pacjentów, stosuje się znieczulenie miejscowe. Operacja trwa około 40 - 60 minut. Następnie zakładany jest specjalny opatrunek uciskowy, który zamienia się na opaskę uciskową (nosi się ją miesiąc). Pacjent po zabiegu może wrócić do domu.

Po przeprowadzonej korekcji mogą pojawić się:

- obrzęki
- ból
- zaczerwienienia

Objawy ustępują w ciągu 10 dni. Szwy (niewchłanialne), jakie stosuje się za uchem, zdejmowane są po 14 dniach. Aktywność fizyczną należy ograniczyć na okres 6 tygodni.

Efekty pozabiegowe są trwałe i w większości przypadków nie ma wskazań do powtórzenia zabiegu. Blizny są mało widoczne.

W trakcie wykonywania otoplastyki, gdy zachodzi taka potrzeba, dokonuje się także korekcji innych defektów małżowiny usznej. Z reguły jest to:

- nadmiernie rozwinięty obrąbek ucha
- przerosłe, zbyt małe lub zwinięte płatki uszu
- niedorozwinięta grobelka

Jak każda operacja i ten rodzaj zabiegu ma przeciwwskazania, m.in.:

- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe
- ciąża i karmienie piersią
- stany zapalne skóry
- miesiączka
- przyjmowanie niektórych leków

Plastyka uszu dotyczy także i innych anomalii związanych z tą częścią ciała - osoby, które urodziły się bez małżowiny usznej, bądź straciły ją na skutek wypadku lub choroby. Zabieg umożliwia przyszycie sztucznego ucha, które swoim wyglądem zbliżone jest do naturalnego ucha pacjenta.

Do innych przykładów należą przypadki urodzenia się dziecka bez otworu w uszach. W takiej sytuacji wpierw następuje otworzenie uszu, następnie nadaje się im odpowiedni kształt. Operacja umożliwia przywrócenie słyszenia, jednakże tylko pod warunkiem, że przednia część ucha nie jest uszkodzona. Interwencja chirurgiczna niezbędna jest także często u osób, które noszą kolczyki - związane jest to z rozerwaniem płatka ucha.

Uraz może być całkowity (płatek podzielony zostanie na dwie części), bądź niecałkowity (dziurka znacząco się powiększy). W takich sytuacjach zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Uszkodzony płatek ucha zszywa się w taki sposób, aby pozostawić tylko dziurkę na kolczyk (bądź wytworzyć nową).

Wielu pacjentów poddaje się operacji mającej na celu redukcję przerośniętych płatków uszu. W skutek starzenia się, stają się one wiotkie i nieestetyczne, a także ulegają powiększeniu. Osoby poddające się otoplastyce muszą zdawać sobie sprawę, że wynik zabiegu nie będzie idealny - celem zabiegu jest uzyskanie poprawy, a nie perfekcyjnego wyglądu.

Obie małżowiny uszne nigdy nie będą idealnie symetryczne. Niewielka asymetria twarzy jest rzeczą naturalną, dotyczy to również małżowin usznych.

Katarzyna Redmerska

Źródła: J. Holle „Chirurgia plastyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok. E. Lewandowicz, A. Iljin, D. Sobieszek, B. Antoszewski „Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych” - „Otolaryngologia polska” 2012 rok.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wszystko o operacji plastycznej uszu
Odstające małżowiny uszne ma około 5% społeczeństwa - deformacja dużo częściej jest obustronna, niż jednostronna, i w większej ilości przypadków dotyka płci żeńskiej. Zabieg chirurgiczny korekcji ucha, ma na celu zmienić wygląd...
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Miałam bardzo mocno odstające uszy i tak naprawę nigdy nie mogłam pogodzić się z tym. Dopiero po korekcie w Elite poczułam się sama z sobą dobrze. Nie mam juz kompleksów tylko ładne uszy :)
amada 2016-05-16 23:41:14


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe