Środa, 18 wrzesnia 2024r. Ireny, Irminy, Stanisława
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czy słońce szkodzi oczom? Odpowiadamy!

Podczas słonecznego dnia do oczu wpada 10 razy więcej światła niż potrzebne jest oczom, co może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, ale również prowadzić do oślepienia oczu, uszkodzenia rogówki i siatkówki. Podpowiada specjalista optometrii klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Promieniowanie UVA i UVB powoduje powstawanie rodników, które uszkadzają struktury komórkowe oka. W przypadku takiego długotrwałego procesu dochodzi do zaburzenia funkcji fotoreceptorów, co powoduje pogorszenie widzenia. U młodej osoby uaktywniają się naturalne mechanizmy obronne, niestety z wiekiem ta sprawność obniża się, podobnie jak jest u osób z wadami wzroku.

Słońce emituje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może uszkadzać skórę wokół oczu oraz powierzchnię oka, taką jak rogówka i soczewka. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do zmian zapalnych na powierzchni oka, jak również do zwiększonego ryzyka zachorowania na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Silne światło słoneczne może powodować podrażnienia oczu, spowodowane przez wysuszenie, a także prowadzić do stanów zapalnych, takich jak zapalenie spojówek.

Długotrwała ekspozycja na intensywne światło słoneczne bez ochrony może prowadzić do keratopatii słonecznej, stanu w którym rogówka staje się uszkodzona i powoduje ból oraz problemy z widzeniem. Ekspozycja na intensywne światło słoneczne zwiększa także ryzyko zakrzepicy siatkówki, co może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Reakcją obronną oka na promienie słoneczne jest mrużenie oczu oraz zmniejszenie źrenic.

Chronić oczy możemy poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Do ochrony oczu w słoneczne dni nadają się okulary o poziomie przyciemnienia oznaczone kategorią 2 lub 3, przy czym te drugie jedynie przy silnym nasłonecznieniu. Nie powinno stosować się okularów zabarwionych na niebiesko, czerwono lub zielono.

Osoby posiadające wadę wzroku mogą stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi. Zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. W zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, zmieniając się w okulary przeciwsłoneczne.

Należy jednak pamiętać, że szyby samochodowe filtrują promieniowanie UV i okulary są białe. Dodatkowa ochrona w postaci kapelusza z szerokim rondem może pomóc w ograniczeniu ilości promieni słonecznych dochodzących do oczu. Wskazane jest również unikanie długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach szczytu, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne (zazwyczaj między 10:00 a 16:00). W przypadku wad wzroku warto rozważyć używanie soczewek kontaktowych z filtrem UV.

Rozwiązaniem, które jest korzystne dla osób z wadami wzroku, może być stosowanie metody ortokorekcji. Prosta czynność, jaką jest założenie specjalnych soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane.

– Zadaniem ortosoczewek jest zmiana kształtu rogówki w taki sposób, aby pacjent w ciągu dnia mógł widzieć dobrze bez konieczności noszenia tradycyjnych soczewek czy też okularów. Soczewki ortokeratologiczne wykonane są ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione i cały proces jest w pełni bezpieczny. Dzięki temu możemy swobodnie zakładać okulary przeciwsłoneczne w ciągu dnia. – podpowiada specjalista optometrii klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dbanie o oczy latem jest kluczowe dla zachowania ich zdrowia i dobrego widzenia. Poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, nawilżanie oczu i zdrową dietę, można skutecznie chronić oczy przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV i innymi czynnikami środowiskowymi.

fot. Freepik.com
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czy słońce szkodzi oczom? Odpowiadamy!
Podczas słonecznego dnia do oczu wpada 10 razy więcej światła niż potrzebne jest oczom, co może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, ale również prowadzić do oślepienia oczu, uszkodzenia rogówki i siatkówki. Podpowiada specjalista optometrii klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe