Czwartek, 28 marca 2024r. Anieli, Kasrota, Soni
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jesienne oblicza dyni. Dowiedz się więcej!

Jesień kładzie słoneczne wspomnienia w słoiki" – śpiewał niegdyś Jacek Kaczmarski w piosence „Przeczucie". Jeśli pogoda za oknem sprawia, że zastanawiacie się, co dobrego warto przygotować na jesienną słotę, pomyślcie o dyni. Latte z jej dodatkiem odczaruje senny poranek, rozgrzewająca zupa wypełni cały dom aromatami dyni i imbiru.
Co jeszcze można wyczarować z tego pomarańczowego warzywa oraz jakie wartości odżywcze ze sobą niesie?  Jeszcze do niedawna była kopciuszkiem wśród zieleniny. Niegdyś sięgaliśmy po nią niechętnie, dziś często staje się elementem jesiennego menu. Według danych Eurostatu z 2019 roku, Polska zajmowała wówczas 5. miejsce w Europie pod względem uprawy dyni. Oszacowano, że wyprodukowaliśmy jej nawet 68 tysięcy ton. Zajmowała wtedy przestrzeń prawie 2 tysięcy hektarów, czyli o 6,5% więcej niż jeszcze rok wcześniej. Wniosek jest jeden: gonimy Europę, zaczynamy doceniać dobroci płynące z tego kolorowego warzywa.

Pomarańczowe złoto


Mnogość prozdrowotnych właściwości dyni sprawia, że pomaga nam ona zadbać całościowo o nasz organizm. Podstawą jest jej kolor: intensywne, czerwono-złote odcienie to nie przypadek, a beta-karoten. To przeciwutleniacz, który ma zdolność hamowania szkodliwych procesów oksydacyjnych zachodzących w naszym organizmie. Może więc zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów.

Dobrodziejstwo beta-karotenu wcale się na tym nie kończy. Reguluje poziom ciśnienia tętniczego i obniża poziom złego cholesterolu, zapobiegającym tym samym chorobom serca bądź miażdżycy. Na obecności beta-karotenu zyskują też nasze oczy. W organizmie przekształca się w witaminę A, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku, zwłaszcza w trudniejszych dla nas warunkach, na przykład po zmroku. Dodatkowo może zapobiegać zaćmie oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej, prowadzącej często do utraty wzroku.

Dynia ma także wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Sprzyja temu niewielka liczba kalorii, obecność błonnika pokarmowego oraz zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn. Warto również zadbać o układ nerwowy i jego działanie na nasze samopoczucie psychiczne. Witamina B, która znajduje się w tym pomarańczowym warzywie, przyczynia się do prawidłowej pracy mózgu.

Wybór dyni


Do gotowania najlepiej sprawdzają się te ciężkie i symetryczne. Niektóre odmiany, umieszczone w ciemnym i suchym miejscu, możemy przechowywać przez nawet kilka miesięcy. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wykorzystamy dynię w różnych potrawach, podzielmy ją na kawałki i zamroźmy. Jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?

Najpopularniejsza jest żółto-pomarańczowa dynia zwyczajna.
Świetnie nada się do gęstych sosów i zup oraz na przetwory. Co ważne, wymaga odpowiedniego doprawienia, jest też najmniej słodka ze wszystkich spotykanych odmian. Podłużna dynia makaronowa mieni się niemal wszystkimi kolorami – od żółtego i pomarańczowego po zielony, dlatego dobrze sprawdzi się podczas jesiennego posiłku. Skąd wzięła się nazwa tej odmiany? Po ugotowaniu jej włókna zaczynają przypominać makaron. Zawartość tego warzywa może posłużyć jako składnik sosów, makaronowych uczt czy octowych marynat.

Nieduża, nieco spłaszczona i wyraziście pomarańczowa – oto dynia Hokkaido, która od pewnego czasu zyskuje na popularności. To japońskie warzywo ma tak cienką skórkę, że – porządnie wyszorowane za pomocą szczoteczki – nie wymaga nawet obierania. Jest przy tym wszechstronne – przygotujemy z niej gęste zupy krem, zapiekanki, a nawet ciasta i desery.

Dynia piżmowa, kolejna z propozycji, które podsuwa nam jesienny czas, przypomina przerośniętą gruszkę. Na tle innych odmian jest mała i jasnożółta, wydaje się przy tym zupełnie niepozorna, jednak potrafi urzec każde kulinarne serce. Przyrządzimy z niej chrupiące pieczywo, zupy, zapiekanki, desery oraz przetwory.

Powyższe rodzaje są najłatwiej dostępne w Polsce, jednak zainteresujmy się także mniej znanymi odmianami. Również one mogą przynieść nieco kolorów i kulinarnej frajdy podczas jesiennego gotowania.

Podano dynię

Wiemy już, że przygotujemy z niej rozgrzewające zupy, przetwory na chłodne dni oraz idealne desery na popołudniowe książkowe lub filmowe seanse. Czas na konkrety. Śniadanie warto rozpocząć od prostych i puszystych placuszków dyniowych podanych na słodko. Takie placuszki dobrze czują się w towarzystwie dżemów owocowych. Oto lato w pełni na talerzu. Posiłku dopełni dyniowe latte. Pomarańczowa, pachnąca cynamonem, imbirem i goździkami masa zyska wyrazisty smak w połączeniu z kawą latte.

Podczas obiadu postawmy przede wszystkim na zupy krem. Papryka i słodkie pomidory utworzą ciekawe trio z naszym warzywem. Z kolei osobom, które poszukują nowych smaków, polecamy dynię zmieszaną z mleczkiem kokosowym. Posypana z wierzchu prażonymi pestkami dostarczy Wam całą feerię smaków. Na drugie – dyniowe gnocchi, czyli danie gwarantujące uśmiech na twarzy podczas chłodnego dnia.

Kolejną opcją jest dowolna ryba upieczona w towarzystwie naszego warzywa, podana z kaszą. Podobno klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Zacznijcie zatem od korzennego ciasta dyniowego, a nie pożałujecie. To deser dopasowany do błogiego, jesiennego lenistwa. Jeśli jednak wolicie lżejsze smakołyki, spróbujcie przygotować tartę z dynią i ricottą. Jej kremowa konsystencja wynagrodzi Wam cały trud z nawiązką!

Dynia – warzywo, które mieni się kolorami, potrafi zmieniać się jak kameleon i przybierać formę najróżniejszych wykwintnych dań oraz smakołyków. Czaruje jednak przez krótki czas, dlatego warto się pospieszyć i zawczasu zaplanować, co z niej przyrządzimy. Jedzmy ją więc bez wyrzutów sumienia – jesień to najlepszy czas, aby cieszyć się dynią.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jesienne oblicza dyni. Dowiedz się więcej!
Jesień kładzie słoneczne wspomnienia w słoiki" – śpiewał niegdyś Jacek Kaczmarski w piosence „Przeczucie". Jeśli pogoda za oknem sprawia, że zastanawiacie się, co dobrego warto przygotować na jesienną słotę, pomyślcie o dyni. Latte z jej dodatkiem odczaruje senny poranek, rozgrzewająca zupa wypełni cały dom aromatami dyni i imbiru.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe