Sobota, 21 maja 2022r. Jana, Moniki, Wiktora
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Nie wstydź się SROMotnie! Nowa kampania

Choroby zewnętrznych narządów płciowych są wśród kobiet wciąż tematem tabu. Czas wreszcie to zmienić - pomoże w tym kampania " #tamnadole odkryte a nadal nieznane" przeprowadzana przez fundację "JESTEŚ KOBIETĄ.KAŻDEGO DNIA". Patronat medialny nad nią objęły portale naszego wydawnictwa!
Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest kojarzona przede wszystkim z okresem ciąży czy połogu, albo, z drugiej strony - ze stosowaniem leków antykoncepcyjnych. Niestety, w naszym kraju ciągle niewystarczająca ilość pań odwiedza lekarza w celu zapobiegania czy leczenia chorób narządów płciowych. Nawet cytologia, badanie mocno nagłośnione w mediach, czy poprzez rozliczne kampanie społeczne, zdaniem lekarzy nie przynosi wystarczających wyników w postaci przebadanych kobiet.

Sprawa przedstawia się jeszcze bardziej poważnie, gdy przyjrzymy się statystykom dotyczącym chorób zewnętrznych stref intymnych. Okazuje się bowiem, że aż 2/3 Polek czuje wstyd przed wizytą u ginekologa w sytuacji, gdy dotknęła ich przypadłość w okolicach sromu. Tymczasem ból, pieczenie, świąd czy zmiany skórne to nie tylko dyskomfort, ale też objawy chorób, które nieleczone mogą prowadzić do znacznie bardziej poważnych schorzeń, ze zmianami nowotworowymi na czele.

Aby zmienić ten stan rzeczy i namówić kobiety na regularne wizyty u lekarza ginekologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy zaniepokoiło nas to, co dzieje się w obszarze zewnętrznych narządów płciowych, fundacja "JESTEŚ KOBIETĄ.KAŻDEGO DNIA" przeprowadza obecnie kampanię "#tamnadole odkryte a nadal nieznane".

- Fundacja powstała z myślą o wszystkich kobietach (i nie tylko), które chcą dowiedzieć się jak najwięcej na temat higieny, chorób sromu i ich leczenia. Ponadto celem fundacji jest wsparcie psychologiczne dla kobiet dotkniętych chorobami zewnętrznych narządów płciowych i po operacjach ginekologicznych -
mówi Beata Izabela Pilarek, założycielka i prezes Fundacji.

- Tworząc fundację chciałyśmy również "odczarować" słowa, które w języku codziennym uważa się za wstydliwe i których "nie należy" używać w rozmowie. Często przez takie myślenie krępujemy się mówić o swoich problemach, nawet w kobiecym gronie czy w gabinecie lekarza ginekologa. -
dodaje. 

Działania Fundacji spotkały się z poparciem prof. dr hab. n. med. Anity Olejek (przewodnicząca Rady Fundacji), dr n. med. Piotra Stołtnego czy dr n. med. Krzysztofa Nowosielskiego, autorytetów z dziedziny ginekologii, położnictwa i chorób kobiecych. Warto też podkreślić, że celem kampanii "#tamnadole odkryte a nadal nieznane" jest uświadomienie Polkom, że zdrowie jest ważniejsze niż wstyd, czy nieśmiałość. Zwłaszcza, że choroby zewnętrznych narządów płciowych nie powinny być kojarzone wyłącznie z bujnym życiem erotycznym.

Problemy zdrowotne mogą bowiem przydarzyć się paniom mającym jednego partnera czy wręcz samotnym. Mało tego – infekcja np. w postaci zakażenia wirusem HPV, może nas dopaść choćby na wakacyjnym wyjeździe, w miejscach, gdzie korzystamy z kąpielisk, dostępnej dla innych osób toalety, ale też w saunie, na pływalni czy nawet wtedy, gdy zdążyło nam się niedokładnie umyć ręce! Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza, że wirus HPV może wywoływać niektóre choroby sromu.

Aby uniknąć wszystkich niepożądanych objawów, jakie niosą ze sobą choroby sromu, warto przełamać wstyd i regularnie odwiedzać lekarza, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy pomocy. Jeśli mimo świadomości znaczenia profilaktyki w tym zakresie wciąż odczuwamy zakłopotanie, spróbujmy zwizualizować sobie cel, który osiągniemy, jeśli tylko będziemy zdrowe. Niech będzie to wymarzona podróż, remont, ukończenie kursu, na który od dawna oszczędzamy, rodzinna wycieczka.

Badajmy się dla dzieci, męża, mamy, przyjaciółki... Przede wszystkim jednak badajmy się dla siebie samych! Dowiedz się więcej o kampanii "#tamnadole odkryte a nadal nieznane" i pokonaj wstyd. Stawką jest przecież Twoje zdrowie!

Joanna Bielas 
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Nie wstydź się SROMotnie! Nowa kampania
Choroby zewnętrznych narządów płciowych są wśród kobiet wciąż tematem tabu. Czas wreszcie to zmienić - pomoże w tym kampania " #tamnadole odkryte a nadal nieznane" przeprowadzana przez fundację "JESTEŚ KOBIETĄ.KAŻDEGO DNIA". Patronat medialny nad nią objęły portale naszego wydawnictwa!
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

bardzo ważny temat
Olka 2021-09-13 14:04:10


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2022 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe