Czwartek, 27 czerwca 2019r. Cypriana, Emanueli, Władysława
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Neonatologia szansą dla wcześniaków

Neonatologia rodziła się w Polsce w latach 50tych. Obecnie, dzięki długiej, trudnej i krętej drodze, bez wątpienia jest na światowym poziomie. Rozwój nauki sprawił, że możliwe jest ratowanie życia wcześniaków, a noworodkom zapewniana jest najlepsza opieka.
Jakie wyzwania stoją przed specjalistami neonatologii w najbliższych latach?

Pierwszy oddział wcześniaków powstał w 1950 roku w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, jednak dopiero w 1989 roku utworzona została specjalizacja z neonatologii, powołująca 15 lekarzy. Zaangażowanie, upór i chęć rozwoju specjalistów, sprawiła że dziedzina ta ewoluowała, a jej wpływ znacząco obniżył umieralność noworodków. 

- Środowisko neonatologów wykonało ogromną pozytywistyczną pracę, jeśli chodzi o rozwój neonatologii w Polsce i opieki nad tymi najmniejszymi dziećmi, a wśród tych najmniejszych dzieci, tymi jeszcze najmniejszymi, czyli wcześniakami – mówi Newsrm.tv, Joanna Morga, dziennikarka PAP, autorka książki „Narodziny Polskiej Neonatologii”.

Przez lata neonatologia wpłynęła na rozwój perinatologii i diagnostyki prenatalnej, która pozwala na wczesne diagnozowanie wad rozwojowych u dzieci. Środowisko neonatologiczne stworzyło standardy opieki medycznej nad noworodkami oraz przyczyniło się do powstania standardów opieki okołoporodowej, czyli opieki nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w trakcie połogu. Ale aby neonatologia w Polsce mogła się dalej rozwijać niezbędne są dalsze zmiany.

- Chcielibyśmy, żeby opieka wielospecjalistyczna była opieką skoordynowaną, a nie taką w której rodzice sami muszą się starać o wizytę u poszczególnych specjalistów. Noworodki urodzone przedwcześnie mają niedojrzałą odporność, stąd specjalny program ochrony przed zakażeniami, który powinniśmy dla tych dzieci mieć – mówi Newsrm.tv, prof. dr hab. med. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IMiD.

Jednym z poważnych zagrożeń dla życia wcześniaków jest wirus RS, który w okresie jesienno-zimowym wpływa na infekcję układu oddechowego, powodujące zapalenie błony śluzowej nosa, płuc, czy oskrzeli, prowadzące do poważnych, a nawet śmiertelnych konsekwencji. Ponadto w późniejszych latach zakażenia mogą skutkować szeregiem poważnych powikłań. Wirus RS każdego roku atakuje nawet 90% wcześniaków.

Niestety nie istnieje skuteczna metoda zwalczająca zakażenie, dlatego jedyną formą ochrony jest tzw. immunonoprofilaktyka bierna, czyli podanie dziecku gotowych przeciwciał. Od października z tej możliwości mogą skorzystać dzieci urodzone do końca 32. tygodnia wieku ciążowego (32 tygodnie i 6 dni). Błąd techniczny, który nie pozwalał kwalifikować do programu dzieci z 32. tygodnia ciąży został już naprawiony.

Książka „Narodziny polskiej neonatologii. Wspomnienia lekarzy” to zbiór historii 13 wybitnych specjalistów, którzy tworzyli i rozwijali polską neonatologię. Jest dostępna dla każdego w wersji elektronicznej na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl.

Wypowiedź:

Joanna Morga, dziennikarka PAP, autorka książki „Narodziny polskiej neonatologii”,
prof. dr hab. med. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, kierownik kliniki neonatologii w IMiD
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Neonatologia szansą dla wcześniaków
Neonatologia rodziła się w Polsce w latach 50tych. Obecnie, dzięki długiej, trudnej i krętej drodze, bez wątpienia jest na światowym poziomie. Rozwój nauki sprawił, że możliwe jest ratowanie życia wcześniaków, a noworodkom zapewniana jest najlepsza opieka.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe