Czwartek, 18 kwietnia 2024r. Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Dziecko a biegunka. Jak mu to wytłumaczyć?

Jak wynika z badań zleconych przez markę Tasectan , 79% dzieci przechodziło biegunkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Podczas choroby dzieciom towarzyszyło wiele emocji i dolegliwości. Najczęściej zaobserwowano niechęć do zabawy (68%), ale również dość często drażliwość (58%) i przygnębienie (53%).
Najmłodsi mogą w tej sytuacji czuć się niepewnie w otoczeniu innych ludzi, zaś w skrajnych przypadkach doświadczać ataku paniki. Jak pozbyć się biegunki u dziecka, jednocześnie tłumacząc mu, co się dzieje z jego organizmem? 
 
W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan ponad ¾ ankietowanych rodziców (76%) podczas biegunki podaje swoim dzieciom probiotyki, a także dba o odpowiednie nawodnienie małego organizmu (75%). Ponadto 69% badanych podaje dzieciom lekkostrawne posiłki, a 65% preparaty przeciwbiegunkowe lub uzupełnia elektrolity (63%). Wszystkie te działania pomagają w zwalczeniu biegunki, jednak wdrożone kompleksowo dają najlepsze efekty. 

- Leczenie biegunki niezależnie od przyczyny powinno być kompleksowe i obejmować zawsze wszystkie elementy: wprowadzenie diety eliminującej ciężkostrawne potrawy, podawanie dziecku dużej ilości płynów z elektrolitami, czyli uzupełnienie strat oraz zastosowanie preparatu przeciwbiegunkowego, który zmniejsza ilość wypróżnień i łagodził objawy biegunki. Takie wielokierunkowe działanie powinno zmniejszać ryzyko odwodnienia, nasilenie objawów i czas trwania biegunki – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Kompleksowe działanie, czyli jakie?

Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, należy podawać mu tzw. doustny płyn nawadniający, który przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Jeśli nie są one dostępne, można zaproponować dziecku inne powszechnie dostępne płyny (np. lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw). Nie zaleca się natomiast podawania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych, ponieważ ze względu na dużą zawartość cukru mogą nasilać biegunkę.

Podczas biegunki dziecko powinno otrzymywać pokarmy i produkty spożywcze, które jadło przed jej wystąpieniem z ograniczeniem surowych owoców, warzyw, słodyczy, soków owocowych. Można podawać gotowane chude mięso, gotowane warzywa, ryż, ziemniaki, pieczywo. Należy karmić dziecko mniejszymi porcjami, ale częściej. W trakcie biegunki nie wolno dziecka głodzić (dłuższe przerwy między posiłkami > 4h).

W przypadku dzieci, wybór preparatu przeciwbiegunkowego jest kluczowy. Należy rozpocząć kompleksowe postępowanie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki. Wśród preparatów przeciwbiegunkowych, warto rozważyć te, które zawierają pochodne taniny (np. Tasectan), dopuszczone do stosowania u niemowląt. Preparat powinien być dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody.

Jak wytłumaczyć dziecku to, co się dzieje z jego organizmem?

Dziecko podczas biegunki może być rozdrażnione i płaczliwe, dlatego warto w zaistniałej sytuacji zachować spokój i otoczyć je czułą opieką. Poza pojawiającymi się emocjami, biegunce może towarzyszyć brak apetytu, co potwierdza aż 71% ankietowanych rodziców, ból brzucha (69% wskazań), nadmierna senność oraz zmęczenie (przyznało to 50% badanych), co może prowadzić do ogólnego rozdrażnienia. Poza kompleksowym postępowaniem przeciwbiegunkowym i nawadnianiem, warto pomyśleć nad ograniczeniem dodatkowych bodźców w postaci, np. głośnych dźwięków, na rzecz drobnych przyjemności takich jak: oglądanie nieco ciszej ulubionej kreskówki lub czytanie ukochanej książki w łóżku. Podczas biegunki dzieci nie do końca kontrolują swoje ciało, dlatego zawsze warto mieć przygotowaną awaryjną bieliznę i ubranie na zmianę. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa, które należy zaoferować małemu człowiekowi, sprawi, że w przyszłości chętniej zgłosi się do rodzica z innym, wstydliwym problemem.

Warto wytłumaczyć dziecku przyczyny jego złego samopoczucia. Z maluchem trzeba rozmawiać, dostosowując przekaz do jego umiejętności poznawczych. Kiedy dziecko poczuje się nieco lepiej, można wytłumaczyć mu przyczynę jego dolegliwości. Biegunki infekcyjne najczęściej szerzą się przez brudne ręce i skażone przedmioty. Dlatego właściwa higiena rąk, mycie ich po zabawie, po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami to ważne wskazówki na przyszłość. Rozmowa powinna być przeprowadzona spokojnym głosem w taki sposób, aby dziecko samo doszło do odpowiednich wniosków, bez popadania w poczucie winy. Odpowiednie wyjaśnienie dolegliwości, pozwoli na ograniczenie w przyszłości podobnych sytuacji.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Dziecko a biegunka. Jak mu to wytłumaczyć?
Jak wynika z badań zleconych przez markę Tasectan , 79% dzieci przechodziło biegunkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Podczas choroby dzieciom towarzyszyło wiele emocji i dolegliwości. Najczęściej zaobserwowano niechęć do zabawy (68%), ale również dość często drażliwość (58%) i przygnębienie (53%).
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Probiotyk przy biegunce to obowiązkowo. Moją córcię pierwsza biegunka dopadła po antybiotyku, który musiała dostać tuż po urodzeniu. Podawałam FFbaby, ponieważ już dla noworodków jest odpowiedni i dobrze składem dobrany.
Ola 2018-09-04 11:43:13


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe