Piątek, 29 marca 2024r. Marka, Wiktoryny, Zenona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Wszystko, co musisz wiedzieć o zatokach

Żyjemy w epoce kultu młodości i piękna. Goniąc za idealnym wyglądem często zapominamy o naszym zdrowiu, a przecież oba te obszary są ze sobą ściśle powiązane. To, jak ogromne znaczenie estetyczne ma ładny uśmiech wiedzą wszyscy. Osoby, które marzą o hollywoodzkim uśmiechu powinny poza leczeniem zębów (estetyka biała) zdecydować się także na leczenie dziąseł (estetyka czerwona).
Tylko harmonia w wymiarze biało-czerwonym daje zadowalający dla pacjenta i lekarza efekt kliniczny – zarówno estetyczny jak i związany ze zdrowiem ogólnym. Negatywny wpływ nieleczonych chorób zębów (próchnicy) i chorób przyzębia (parodontozy) na zdrowie całego organizmu jest często bagatelizowany, a może prowadzić do zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, udarów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, powikłań zapalnych dla stawów czy nerek, a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków. Dodatkowo choroby zębów i przyzębia mają wpływ na zmiany chorobowe w obrębie zatok. Gwarancją udanego leczenia stomatologicznego (w tym implantologicznego) jest więc ścisła współpraca dentysty z laryngologiem.

Zatoki pełnią różne, ważne funkcje, sprawiają, że czaszka jest lekka, odporna na urazy co pomaga w ochronie naszego mózgu. Wytwarzają również rezonans dźwiękowy, modulujący i wzmacniający dźwięki głosowe. Wspomagają wymianę cieplną między powietrzem, a krwią, dzięki czemu (wraz z jamą nosową) chłodzą mózgowie.

Zatoki biorą czynny udział w wymianie gazowej, ogrzewają i nawilżają powietrze wydychane przez nos, które przemienia się w nasyconą parę o temperaturze 36 stopni. Podobnie jak śluzówka nosa, zatoki posiadają samooczyszczający się mechanizm śluzowo-rzęskowy i wytwarzają duże ilości wydzieliny śluzowej. Wydzielina ta nawilża nabłonek, a także zbiera zanieczyszczenia. Stan zapalny oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok może wywołać każda infekcja wirusowa. Czynnikiem, który ma największy wpływ na zapalenia zatok jest zaburzenie drożności nosa.





Niedrożność może być spowodowana przez:

- skrzywioną przegrodę nosa,

- obrzęki i przerosty małżowin nosowych,

- anomalie w budowie bocznej ściany nosa, ze zwężeniem ujść naturalnych zatok włącznie.

Zapalenie zatok szczękowych mogą także spowodować infekcje zębów i okostnej (przeważnie zapalenie obejmuje jednak całość zatok przynosowych). Może do nich dojść przy leczeniu kanałowym czy zakładaniu implantów. Zapalenia zatok mogą nieść ze sobą również powikłania (występują najczęściej przy zapaleniu przewlekłym).

Zaliczamy do nich:

- powikłania oczodołowe, wewnątrzczaszkowe

- zapalenia kości czaszki

- stany zapalne zatok mogą też prowadzić do problemów z zębami.

W nowoczesnym postępowaniu implantologicznym niezwykle ważne jest, aby przed planowanym leczeniem przeprowadzić diagnostykę laryngologiczną, a w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych w obrębie zatok zastosować odpowiednie leczenie. Dużym problemem dla lekarzy zajmujących się leczeniem implantologicznym pacjentów jest boczny-bezzębny obszar szczęki. By zapewnić dobry wynik integracji implantu z kością w tym odcinku oraz przewidywalny wynik obciążenia implantów na etapie protetycznym często trzeba przeprowadzić skomplikowane procedury chirurgiczne podniesienia zatok szczękowych oraz regeneracji wyrostka zębodołowego szczęki.

Przygotowując pacjenta do zabiegu chirurgicznego podniesienia zatoki szczękowej trzeba przeprowadzić szczegółowy wywiad, dokładne badanie kliniczne oraz szczegółowe badania radiologiczne. Nowoczesne podejście do leczenia implantologicznego zawsze powinno uwzględniać wykluczenie zmian patologicznych, zapalnych w obrębie zatok.

Zatoki szczękowe znajdują się na styku dwóch rejonów anatomicznych: jamy ustnej i jamy nosowej. Odmienności w budowie anatomicznej oraz schorzenia dotyczące tych zatok powinny być w płaszczyźnie zainteresowań zarówno lekarzy laryngologów, stomatologów oraz chirurgów twarzowo-szczękowych. Współpraca ta ma podstawowe znaczenie dla spodziewanego sukcesu leczenia i może w wielu sytuacjach wyeliminować potencjalne problemy związane z osiągnięciem niezadowalającego efektu dla lekarza i pacjenta.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Wszystko, co musisz wiedzieć o zatokach
Żyjemy w epoce kultu młodości i piękna. Goniąc za idealnym wyglądem często zapominamy o naszym zdrowiu, a przecież oba te obszary są ze sobą ściśle powiązane. To, jak ogromne znaczenie estetyczne ma ładny uśmiech wiedzą wszyscy. Osoby, które marzą o hollywoodzkim uśmiechu powinny poza leczeniem zębów (estetyka biała) zdecydować się także na leczenie dziąseł (estetyka czerwona).
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe