Poniedziałek, 11 grudnia 2023r. Biny, Damazego, Waldemara
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Intuicja - prawda, czy psychologiczna ściema?

- Rzeczywistością nie jest tylko to, co widzi oko, słyszy ucho i czego można dotknąć ręką, ale także to, co pozostaje ukryte przed okiem i dotykiem, a ujawnia się czasami, tylko na chwilę, temu, kto umie uważnie słuchać uszami ducha i dotykać palcami myśli. Powiedział Amos Oz w książce pt. “Nagle w głębi lasu”.
Ostatnio często zastanawiam się, czym jest magiczne słowo intuicja. W ostatnich kilku dniach praktycznie mnie już “prześladuje”, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Owa siła, no właśnie czy siła? Czym jest? Według Wikipedii: intuicja (z łaciny: intuitio – wejrzenie) – objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, obraz, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane rozwiązania. Intuicja służy kreatywności i działa na różnych poziomach.

A co na to Słownik Języka Polskiego? - Wyczucie przyszłości, zdolność przewidywania; przeczucie, instynkt, antycypacja. Niezbyt umotywowany, ale prawdopodobny sąd o czymś, słuszne przeczucie. W psychologii: narzucające się przekonanie, którego nie można w pełni uzasadnić, niepoprzedzone świadomym rozumowaniem, a nawet jemu przeciwne. W filozofii: poznanie bezpośrednie, irracjonalne, polegające na uchwyceniu prawdy, dzięki wewnętrznemu przekonaniu, bez pomocy rozumowania lub doświadczenia.

A w życiu? Moim zdaniem, dla nas ludzi, jest tak samo naturalna, jak dla zwierzaków instynkt. Tyle, że zwierzę działa tak jak mu instynkt każe, czyli natychmiast, bezmyślnie. Ludzie z kolei mogą zdecydować: serce czy rozum. Myślę, że każdy z nas ma rowiniętą intuicję. Tylko czasami, niektórzy z nas podchodzą do życia tak racjonalnie i rozumowo, że ich intuicja jest w zaniku. Dla mnie intuicja to podążanie wbrew nawykom, przyzwyczajeniom i logice. To uczucie, które pojawia się znienacka u każdego. Jednak nie każdy na nie zwraca uwagę, wykręcając się tym, że to nie racjonalne.

Bo jak, inaczej, niż intuicją wyjaśnić fakt, że podczas wjazdu na skrzyżowanie, mówię do kierowcy: “przepuść go, niech on pierwszy zmieni pas ruchu”, a w sekundę później to właśnie to auto, a nie nasze ma zderzenie? Albo, kiedy chwytam za telefon, zeby zadzwonić do mojego syna i w tym samym momencie On dzwoni do mnie. A może nie jest nią dokończenie słów innej osoby, których nie możemy znać. Albo tym czymś nie nazwanym, co pojawia się, kiedy wiesz, kiedy coś zrobić lub nie?

- Możliwe nawet, iż nie wie pani, co zobaczyła lub usłyszała. Pani jest świadoma tylko rezultatu. Jeżeli mogę to tak ująć, nie wie pani, co jest pani wiadome. Jak ktoś chce, może to nazwać intuicją – mówi słynny detektyw Herkules Poirot, stworzony przez Agatę Christie, do jednej z bohaterek „Zbrodni na festynie”, której przeczucia okazały się trafne.

Ja wierzę w siłę intuicji, w jej moc. Słucham jej i ufam jej. A Ty? Możesz sam wybrać.

Anna Urbańska / www.annaurbanska.pl

fot. Lidia Skuza
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Intuicja - prawda, czy psychologiczna ściema?
- Rzeczywistością nie jest tylko to, co widzi oko, słyszy ucho i czego można dotknąć ręką, ale także to, co pozostaje ukryte przed okiem i dotykiem, a ujawnia się czasami, tylko na chwilę, temu, kto umie uważnie słuchać uszami ducha i dotykać palcami myśli. Powiedział Amos Oz w książce pt. “Nagle w głębi lasu”.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

proste ze istnieje intuicja, zwlaszcza tzw kobieca :)
Kama 2016-12-08 22:19:35


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2023 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe