Czwartek, 25 kwietnia 2024r. Jarosława, Marka, Wiki
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Moda na kosmetyki mineralne

Na półkach drogerii pojawia się coraz więcej kosmetyków opatrzonych hasłem: mineralne. Kolejne firmy kosmetyczne wprowadzają do swojej oferty mineralne pudry, podkłady, róże, cienie do powiek. Reklamują je jako zdrowsze dla skóry od tradycyjnych kosmetyków. Czy jest to prawda, czy jedynie chwyt reklamowy? Prostota składu
Moda na kosmetyki mineralne przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze kosmetyki tego typu zostały stworzone do stosowania na skórę podrażnioną po operacjach plastycznych, zabiegach chirurgicznych i kosmetycznych. Z założenia miały to być preparaty niepowodujące reakcji uczuleniowych, bezpieczne dla cery, a jednocześnie kryjące wszelkie zaczerwienienia i niedoskonałości. Kluczowe znaczenie przy tworzeniu tego typu kosmetyków ma ich skład oparty wyłącznie na naturalnych substancjach. Są to różnego typu sproszkowane minerały. Na liście składników kosmetyków mineralnych można znaleźć m.in. mikę, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, manganu czy chromu. Każdy z tych naturalnych składników ma do spełnienia określone zadanie. Zmielone na pył płatki miki dodane do kosmetyków mieneralnych nie tylko pięknie połyskują, ale także rozpraszają promienie słoneczne, sprawiając, że skóra wydaje się gładsza i bardziej wypoczęta. Tlenek cynku to naturalny filtr chroniący w niewielkim stopniu skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, działa łagodząco na skórę. Redukuje także ilość wydzielanego przez skórę sebum. Dwutlenek tytanu nadaje kosmetykom białą barwę. Przy jego pomocy można stopniować nasycenie koloru kosmetyków. Im więcej jest go w składzie, tym pudry czy podkłady mineralne mają jaśniejszy odcień. Zabezpiecza on również skórę przed promieniowaniem UV. Za intensywne kolory cieni do oczu czy różów do policzków odpowiedzialne są naturalne pigmenty. Tlenek żelaza nadaje kosmetykom „kolory ziemi”, przeróżne odcienie czerwieni, pomarańczu oraz żółci. Inne kolory uzyskiwane są poprzez stosowanie ultramaryn, zieleni chromowej czy fioletów manganowych.

Bezpieczeństwo stosowania
Za główną zaletę kosmetyków mineralnych ich zwolennicy uznają prostotę składu. Kosmetyki te nie zawierają bowiem tzw. wypełniaczy, czyli m.in. środków zapachowych, konserwantów, talku, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Kosmetyki mineralne mogą być stosowane przez osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz o cerze trądzikowej. Kosmetyki te nie zatykają ujść gruczołów łojowych. Cząsteczki ich składników sa na tyle duże, że nie wnikają w pory skóry, utrzymują się na jej powierzchni. Nie istnieje niebezpieczeństwo wywołania zakażenia bakteryjnego przez te preparaty. Zawarte w nich składniki nie tylko nie przenoszą bakterii, ale wręcz działają bakteriobójczo. Osoby walczące z trądzikiem powinny docenić także właściwości matujące oraz kryjące tych kosmetyków. Można je stosować w trakcie kuracji antytrądzikowej, nawet jeśli polega ona na smarowaniu skóry silnie działającymi maściami czy przeprowadzaniu serii zabiegów kosmetycznych.

Trwałość efektu
Brak w składzie kosmetyków mineralnych konserwantów nie oznacza, że produkty te nie nadają się do długotrwałego stosowania. Producenci zapewniają, że ze minerały zawarte w kosmetykach nie psują się, dzięki czemu można je stosować przez wiele lat. W tym czasie kosmetyki nie powinny stracić nic ze swoich pielęgnujących i upiększających właściwości. Brak sztucznych substancji w składzie nie odbija się negatywnie na efekcie, jaki uzyskuje się stosując do makijażu kosmetyki mineralne. Produkty te przez wiele godzin od zastosowania pozostają na twarzy, dając jednocześnie trwały i naturalny efekt. Producenci reklamują je także jako wodoodporne, nieścierające się pod wpływem potu czy łez. Zaletą kosmetyków mineralnych jest możliwość dowolnego łączenia ich ze sobą. Sypka forma produktów ułatwia mieszanie różnych odcieni. Dzięki temu każdy użytkownik może uzyskać niepowtarzalną kombinację, dostosowaną do odcienia swojej skóry czy własnych upodobań kolorystycznych.

Trudności w nakładaniu
Kosmetyki mineralne, niezależnie od tego, czy są to podkłady, roże czy cienie, mają sypką formę. Osoby nieprzyzwyczajone do stosowania tego typu produktów mogą mieć początkowo trudności z ich nakładaniem. Kosmetyki mineralne powinny być aplikowane na suchą skórę. W przeciwnym razie mogą utworzyć nieestetyczne plamy i zacieki na twarzy. Podobny efekt da położenie ich na nie do końca wchłonięty krem lub inny preparat kosmetyczny stosowany do pielęgnacji twarzy. Do nakładania kosmetyków mineralnych najlepiej stosować specjalne pędzle, które będą nabierały odpowiednią ilość produktu. Pozwoli to uniknąć zbyt mocnego lub za mało kryjącego makijażu. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji podkładu lub pudru mineralnego. Zalecane jest nanoszenie ich na twarz za pomocą pędzla typu kabuki o specjalnie ułożonym i wyprofilowanym włosiu. Wybór dobrego pędzla zapewni naturalny efekt i jednoczesne zatuszowanie niedoskonałości cery. Podkład mineralny najlepiej wcierać w twarz okrężnymi ruchami, od środka na zewnątrz. Przed nałożeniem na skórę należy strzepnąć nadmiar kosmetyku z pędzla, aby nie uzyskać efektu „maski”. Jeśli jedna warstwa podkładu nie przykryje tego, co chcemy ukryć, można zaaplikować w tym miejscu kosmetyk ponownie. Dzięki temu uzyskamy mocniejsze krycie. Największą trudnością na początku stosowania cieni mineralnych może być ich obsypywanie się. Aby tego uniknąć, podobnie jak w przypadku podkładu czy pudru mineralnego, nie należy nabierać na pędzelek lub aplikator za dużo kosmetyku. Pomocna może okazać się również baza pod cienie, która sprawi, że sypkie cienie przykleją się do powieki i będą lepiej na niej trzymać. Choć na początku aplikacja kosmetyków mineralnych może sprawiać problemy, po kilku użyciach tych preparatów dochodzi się do wprawy. Każdy może znaleźć swój sposób na jak najwygodniejsze i najbardziej efektowne nakładanie kosmetyków mineralnych.

Kosmetyki mineralne zdobywają coraz większą popularność, nie tylko wśród gwiazd Hollywood, ale także na polskim rynku kosmetycznym. Nie wszystkie preparaty opatrzone przez producentów tym chwytliwym hasłem można uznać jednak za kosmetyki mineralne. Aby mieć pewność, że kupujemy rzeczywiście kosmetyki mineralne, przed ich nabyciem najlepiej dobrze wczytać się w skład. Zawarte w nim tylko i wyłącznie naturalne minerały są najlepszą gwarancją, że jest to kosmetyk naturalny.

Anna Wiśniewska, I.D.Media
fot. Andrzej Gaweł
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Moda na kosmetyki mineralne
Na półkach drogerii pojawia się coraz więcej kosmetyków opatrzonych hasłem: mineralne. Kolejne firmy kosmetyczne wprowadzają do swojej oferty mineralne pudry, podkłady, róże, cienie do powiek. Reklamują je jako zdrowsze dla skóry od tradycyjnych kosmetyków. Czy jest to prawda, czy jedynie chwyt reklamowy?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jestem wielką zwolenniczką kosmetyków mineralnych, teraz używam puder mineralny Golden Rose i zamierzam kupic rownież podkłąd mineralny
Izaaa 2013-03-03 20:20:38


Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe