Aby zdobyć nagrodę wystarczy wysłać do nas e-mail ze swoimi imieniem i nazwiskiem na adres:
konkurs.planetakobiet@gmail.com
Wygrywa co 20 zgłoszenie. Konkurs trwa do 6.06.2014.
O KSIĄŻCE:
Profesor Simon Baron-Cohen, wybitny psycholog z Uniwersytetu Cambridge (a prywatnie kuzyn słynnego Borata, czyli aktora Sachy Barona-Cohena) to badacz, którego nazwać można „kolekcjonerem emocji”. Na kartach „Teorii zła” wyjaśnia, jakie są przyczyny niezdolności rozumienia uczuć innych ludzi.
Osoby z zaburzeniami empatii stanowią wyzwanie dla najbliższych i są problematyczne dla samych siebie. Pragną bliskości, lecz gdy tylko wejdą w nowy związek, zaczynają szukać problemów i wszczynać z partnerem konflikty, zadręczając się pytaniami: „Dlaczego jej/jemu na mnie nie zależy?”. Dzieje się tak dlatego, że osoby te nie wiedzą, jak są odbierane przez innych ludzi, nie potrafią się dobrze komunikować ani rozumieć cudzych uczuć. Zwykle ich związki są nieudane, chociaż zupełnie nie wiedzą w czym tkwi tego przyczyna. Egocentryzm skutkuje przeświadczeniem o własnej wyższości, o posiadaniu zawsze racji oraz postrzeganiem innych jako gorszych. Relacje osób z zaburzeniami empatii cechuje często ciągły lęk przed odrzuceniem, poczucie osamotnienia, impulsywność i nagłe zmiany uczuciowe.
Simon Baron-Cohen zastanawia się, czy jesteśmy zdolni do empatii wobec osób jej pozbawionych, a także co odróżnia zachowania osób autystycznych od bezwzględnych czynów psychopatów. Zdaniem Barona-Cohena istotne znaczenie mają nie tylko czynniki biologiczne, lecz także społeczne i środowiskowe. Dzieci zaniedbywane przez rodziców, krzywdzone i pozbawione poczucia bezpieczeństwa znacznie częściej wyrastają na osoby niezdolne do współczucia. Dlatego tak ważne jest „zarażanie” dzieci pozytywnymi emocjami, poświęcanie im w pierwszych lata życia jak najwięcej uwagi oraz wychowanie bez kar fizycznych. Czy wiesz, że jeśli Twoje dziecko jest smutne, a Ty odrzucasz je słowami: „Nie mogę teraz z tobą rozmawiać”, to w dorosłym życiu może mieć problem z rozumieniem uczuć innych?
Autor „Teorii zła” podpowiada również, jak poprzez zabawę nauczyć empatii dzieci autystyczne oraz czy jest możliwe rozwijanie empatii u dzieci porzuconych, wychowywanych w domach dziecka. Simon Baron-Cohen opisuje także sytuacje skrajnie patologiczne – stara się wyjaśnić emocje Josefa Fritzla, który latami więził i wykorzystywał seksualnie własną córkę, próbuje zrozumieć sprzeczne zachowania strażników w obozach koncentracyjnych, którzy w dzień z zimną krwią zabijali więźniów, a wieczorami dbali o swoje żony i dzieci. Analizuje, co działo się w umysłach żołnierzy, którzy zmuszali kobiety do zabijania własnych dzieci.
Z „Teorii zła” dowiemy się, czy istnieje gen empatii, kiedy jej brak jest pozytywny oraz jak stres i używki wpływają na nasze życie uczuciowe.
Tytuł: „Teoria zła”
Podtytuł: „O empatii i genezie okrucieństwa”
Autor: Simon Baron-Cohen
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Mistrzowie Psychologii
KONKURS ZAKOŃCZONY
Nagrody otrzymują:
Jakub Kowalski (Piaseczno)
Anna Żebrowska (Białystok)
Maria Siemienkowicz (Białystok)
Wasze Komentarze
Anonim 2014-06-01 18:52:54
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.