Piątek, 19 kwietnia 2024r. Alfa, Leonii, Tytusa
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Głuchota wrodzona

Uszkodzenie słuchu dotyczy aż około 10% społeczeństwa. Jest to najczęściej występujący defekt narządu zmysłu. Według międzynarodowych danych epidemiologicznych jedno dziecko na 100 jest dotknięte głębokim niedosłuchem od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa, a kolejne jedno dziecko na 100 traci słuch przed osiągnięciem dorosłości. W krajach rozwiniętych ciężkie upośledzenie słuchu dotyczy 0,3% populacji w wieku 30-50 lat i około 2,3% u osób w wieku 60-70 lat.

Wbrew pozorom ucho jest nie tylko ważnym narządem zmysłu człowieka ale także i równowagi. Dlatego też utrata słuchu prowadzi do poważnego ograniczenia zdolności poznawczych. Bardzo często staje się ona także przyczyną izolacji społecznej dziecka oraz problemów w rozwoju psychospołecznym. W zależności od tego w jakim stopniu dziecko niedosłyszy, w jakim wieku defekt ten został zdiagnozowany oraz w jakim czasie się pojawił, dziecko z różnym nasileniem może odczuwać skutki psychospołeczne niedosłuchu.

Na drodze badań epidemiologicznych dowiedziono, że uwarunkowania genetyczne stanowią istotny czynnik występowania głuchoty u ludzi. Dzięki rozwojowi jaki dokonał się w ostatnim czasie na polu genetyki i biologii molekularnej możliwa jest identyfikacja wielu genów, których defekty odpowiedzialne są za występowanie najczęstszych postaci głuchoty.

Celem prowadzonych badań nad głuchotą wrodzoną było nie tylko lepsze poznanie tła jej występowania, ale przede wszystkim szybsza diagnoza osób chorych, przez co zwiększyłaby się skuteczność terapii oraz objęcie poradnictwem genetycznym rodzin obarczonych ryzykiem wystąpienia głuchoty wrodzonej. W perspektywie planuje się przeprowadzanie badań przesiewowych dzięki czemu weryfikacja osób zagrożonych chorobą byłaby znacznie szybsza.

Czym jest głuchota wrodzona?
Głuchota wrodzona (dziedziczna) to upośledzenie uniemożliwiające odbieranie bodźców akustycznych. Bardzo często wiąże się ona z jednoczesnym brakiem zdolności do mówienia.

Głuchotę ze względu na czas jest wystąpienia możemy podzielić na:
• prelingwalną (choroba ujawnia się przed opanowaniem zdolności mówienia lub w fazie jej największego rozwoju)
• postlingwalną (choroba ujawnia się po opanowaniu zdolności mówienia).

Większość prelingwalnych form głuchoty ma charakter wrodzony. Część rozpoznawana jest jednak później we wczesnym dzieciństwie lub przed rozpoczęciem nauki mowy.

Ze względu na to, iż w krajach rozwiniętych stan opieki zdrowotnej jest na tyle wysoki, że rzadko zdarzają się niewyleczone infekcje skutkujące pojawieniem się głuchoty, główną przyczyną jej występowania są właśnie czynniki genetyczne. Wrodzona postać głuchoty występuje z częstością 1,2-2,3 na 1000 urodzeń; w 30% może być związana z występowaniem zespołów wad wrodzonych, a pozostała część przypadków dotyczy tzw. izolowanej postaci głuchoty wrodzonej. Oznacza to, że głuchota u takich pacjentów występuje jako jedyna forma zaburzeń genetycznych. Wśród różnych postaci głuchoty dominują formy samoistne (około 70% wszystkich dziedziczonych form głuchoty).

Po co wykonywać badania na głuchotę wrodzoną?
Głuchota to nie tylko defekt narządu zmysłu ale schorzenie, które zbyt późno wykryte prowadzi do opóźnienia intelektualnego dziecka, jego izolacji społecznej oraz problemów psychospołecznych. Wczesne wykrycie choroby pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji i uchronienie dziecka przed nieprawidłowym rozwojem intelektualnym, jak również pozwala na wykrycie ryzyka wystąpienia wrodzonej głuchoty w rodzinie.

Artykuł przygotowany dla Planety Kobiet przez www.testdna.pl
Fot. Łukasz Pęcak, www.lukaszpecak.com
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Głuchota wrodzona
Uszkodzenie słuchu dotyczy aż około 10% społeczeństwa. Jest to najczęściej występujący defekt narządu zmysłu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe