Piątek, 29 marca 2024r. Marka, Wiktoryny, Zenona
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czyszczenie dywanów – co powinniśmy wiedzieć

Polacy myją podłogi średnio raz w tygodniu, często jednak zapominają o dywanach, które potrafią być zaniedbywane przez lata. Jak dbać o dywan samemu, tak aby się nie zniechęcać i nie odkładać kwestii jego wyprania „w nieskończoność”?
Jakie środki wybrać, czym się kierować, jak profesjonalnie wyczyścić dywan lub wykładzinę radzą eksperci Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

Dbanie o dywan na co dzień

Pomimo, że statystyczny Polak myje podłogi raz w tygodniu, dywany nierzadko bywają zaniedbywane przez lata. Z czasem brudny dywan zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i traci swoje naturalne kolory, zazwyczaj dopiero wtedy zastanawiamy się jak go wyczyścić. Dlatego też nie wolno dopuszczać do tak skrajnych sytuacji – przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy dokładnie odkurzać dywan odkurzaczem o odpowiedniej sile ssania, najlepiej w kilku kierunkach – w ten sposób efektywniej usuniemy zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również wytrzepanie dywanu na tradycyjnym trzepaku, o ile tylko mamy do niego dostęp. Gdy tylko jest to możliwe raz na kwartał warto obrócić nasz dywan o 180° – będzie on wówczas równomiernie użytkowany, co oznacza, że nie dojdzie do miejscowego wytarcia jego włókien, co często ma miejsce przy meblach, takich jak kanapa. Nasz dywan powinniśmy powierzyć profesjonalistom oddając go do pralni nie rzadziej niż raz w roku, w przypadku, gdy mamy w domu zwierzęta i dzieci, pranie dywanu zaleca się częściej – minimum dwa razy w roku.

– Pranie dywanu w warunkach domowych ograniczyłbym do przecierania wilgotnym ręcznikiem frotowym, który będziemy przepłukiwać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania odzieży. Zdecydowanie odradzam wszelkiego rodzaju preparaty do prania dywanów z reklam telewizyjnych, które w magiczny sposób mają sprawić, że dywan będzie jak nowy – konsekwencją używania takich produktów jest wcieranie zabrudzeń wraz z chemią w głąb dywanu.
– przestrzega ekspert PIGC.

Sytuacja awaryjna

Co zrobić, gdy przypadkowo wylejemy kawę na nasz ulubiony dywan? Jak skutecznie usunąć plamę, aby nie uszkodzić ani nie odbarwić dywanu?

– Wylany sok, kawę lub herbatę powinno się jak najszybciej zebrać za pomocą łyżki. W następnej kolejności należy przyłożyć chłonne ściereczki lub ręcznik papierowy i delikatnie docisnąć. Czynność tę powtarzamy tak długo aż plama całkowicie nie zniknie z dywanu. Odradzam tarcie zabrudzonego miejsca – może ono spowodować zniszczenie struktury włókien i utrwalenie zabrudzenia. Nie zalecam również stosowania odplamiaczy – pozostawione mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia włókna lub przebarwienia. Plastelinę, gumę do żucia, wosk ze świeczki, czy inne tego typu substancje wtarte w dywan można skutecznie usunąć poprzez zamrożenie. Na plamie wystarczy ułożyć kostki lodu i gdy zabrudzenie stwardnieje, delikatnie wyskrobać je łyżeczką. – radzi ekspert PIGC.

 


Dywany a alergie

Przyjęło się, że alergicy nie powinni mieć w domu dywanów. Tymczasem wyniki ostatnich badań opublikowanych w „Annales Academiae Medicae Silesiensis” – czasopiśmie wydawanym przez Śląski Uniwersytet Medyczny – wykazały, że jest wręcz przeciwnie – okazuje się, że dywan jest swego rodzaju akumulatorem, wchłaniającym kurz i pył i oczyszcza w ten sposób powietrze, którym oddychamy. Nie zmienia to faktu, że alergicy, muszą pamiętać o regularnym odkurzaniu dywanu odkurzaczem ze specjalnym filtrem HEPA oraz o czyszczeniu na mokro. Należy również uważać na zawarte w preparatach do czyszczenia wybielacze optyczne – substancje tego typu mogą podrażniać skórę, jeśli nie zostaną dobrze wypłukane. Najlepszym dywanem dla alergika będzie ten z krótkim runem – zdecydowanie łatwiej się go odkurza i czyści niż np. dywan typu shaggy. Z kolei, jeśli tak, jak około 3% ludzi na świecie jesteśmy uczuleni na wełnę lub lanolinę, powinniśmy wybrać dywan syntetyczny.

Polska Izba Gospodarcza Czystości jest organizacją reprezentującą branżę profesjonalnych usług utrzymania czystości. Organizuje branżowe targi, na które zaprasza firmy aktywne w sektorze utrzymania czystości, w tym fundusze inwestycyjne, zarządców i właścicieli nieruchomości. PIGC współdziała z organizacjami – Krajową Izbą Gospodarczą i innymi w celu wypracowywania wspólnych inicjatyw związanych z uwarunkowaniami prawnymi korzystnymi dla przedsiębiorców branży utrzymania czystości. PIGC jest wydawcą czasopisma Forum Czystości, którego celem jest popularyzacja i promowanie nowości technologicznych oraz prawnych z branży czystości. Izba współpracuje z największą branżową organizacją na świecie – ISSA – The Worldwide Cleaning Industry Association (ISSA).
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czyszczenie dywanów – co powinniśmy wiedzieć
Polacy myją podłogi średnio raz w tygodniu, często jednak zapominają o dywanach, które potrafią być zaniedbywane przez lata. Jak dbać o dywan samemu, tak aby się nie zniechęcać i nie odkładać kwestii jego wyprania „w nieskończoność”?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2024 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe