Poniedziałek, 23 wrzesnia 2019r. Bogusława, Liwiusza, Tekli
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Jak zyskać wiedzę o swoim samochodzie?

Decydując się na zakup samochodu warto znaleźć czas, by poznać tajniki jego funkcjonowania. Nawet podstawowa wiedza pozwala błyskawicznie wykryć drobne usterki i dzięki temu uniknąć kosztownych awarii. Co więcej, znając procesy zachodzące w jednostce napędowej, zawieszeniu, a nawet elektryce możemy bardziej świadomie dbać o nasz pojazd.
Podstawowe rozeznanie w dziedzinie motoryzacji ułatwia również rozmowę w warsztacie samochodowym, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Skąd więc czerpać wiedzę pomocną nam w codziennym życiu kierowcy?

Mechanika pojazdowa to ogromna dziedzina, dlatego na początku warto skoncentrować się na podstawowych aspektach. Naukę najlepiej zacząć od własnego auta lub samochodu, który zamierzamy kupić, co pozwoli nam zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. W kolejnych etapach możemy poszerzać naszą wiedzę o bardziej szczegółowe, specjalistyczne zagadnienia. Zdobycie podstawowych informacji o konkretnym modelu nie jest skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy odrobina samozaparcia i wolnego czasu.

– Specjalistyczna wiedza dotycząca na przykład silników hybrydowych, planowania głowic czy regeneracji turbiny w większości przypadków nie ma dla zwykłego użytkownika samochodu żadnego zastosowania w praktyce. Podczas poważnych awarii auta trudno obejść się bez wizyty w specjalistycznym zakładzie naprawczym. Nowoczesne samochody, wyposażone w skomplikowane systemy redukcji emisji CO2 coraz trudniej jest naprawiać samodzielnie. Jednak każdy użytkownik samochodu powinien mieć podstawową wiedzę dotyczącą pojazdu, którym się porusza
– mówi Patrycja Rzoska, koordynatorka akcji „Warsztaty przyjazne kobietom – Kobiety przyjazne warsztatom”.

Dodaje: - Sprawny technicznie pojazd zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Podstawowa wiedza na temat układu hamulcowego, zawieszenia oraz silnika pojazdu jest łatwa do przyswojenia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Do podstaw dbałości o auto zaliczyć należy regularną wymianę olejów. Zmniejsza to zużywanie się podzespołów auta, zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii oraz znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto też wiedzieć, jakie rodzaje oleju zaleca producent auta do stosowania w silniku, skrzyni biegów czy wspomaganiu oraz przestrzegać odpowiednich interwałów ich wymiany.
Skąd czerpać wiedzę na temat mechaniki pojazdowej?


Połączenie teorii z praktyką zazwyczaj daje najlepsze rezultaty. Tak jest i tym razem. Na początku warto zacząć studiować instrukcję obsługi swojego auta. Zawarte w niej informacje posłużą jako baza do dalszej nauki. Z tej lektury można dowiedzieć się m.in. o częstotliwości wymiany elementów eksploatacyjnych. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta przedłuża żywotność pojazdu.

Kolejną skarbnicą wiedzy są czasopisma motoryzacyjne. Informacje dotyczące ekskluzywnych limuzyn i sportowych samochodów warto traktować jako ciekawy przerywnik pomiędzy zdobywaniem praktycznej wiedzy o swoim samochodzie. Warto również zarejestrować się na forach dedykowanych konkretnej marce lub modelowi. Zrzeszenie właścicieli takich samych pojazdów owocuje nieocenionymi poradami praktyków. W takim miejscu można dowiedzieć się o typowych usterkach oraz, co najważniejsze, sposobach radzenia sobie z nimi. Użytkownicy szczegółowo opisują, jak rozwiązać dany problem oraz do czego może doprowadzić jego zignorowanie.

W zdobywaniu wiedzy pomocne są również programy motoryzacyjne typu „zrób to sam”, w których prowadzący pokazuje, jak samodzielnie naprawić lub wymienić poszczególne podzespoły. Choć niektóre modele różnią się konstrukcją, zasada działania układów i mechanizmów jest zbliżona. Naukę należy podzielić na części, aby świeżo zdobyta wiedza była gruntownie zapamiętana. Przechodząc do kolejnego układu, niezmiernie ważne jest, aby poszczególne elementy i sposoby łączenia zobaczyć na żywo.

Więcej informacji: https://www.ravenol.pl
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Jak zyskać wiedzę o swoim samochodzie?
Decydując się na zakup samochodu warto znaleźć czas, by poznać tajniki jego funkcjonowania. Nawet podstawowa wiedza pozwala błyskawicznie wykryć drobne usterki i dzięki temu uniknąć kosztownych awarii. Co więcej, znając procesy zachodzące w jednostce napędowej, zawieszeniu, a nawet elektryce możemy bardziej świadomie dbać o nasz pojazd.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe