Środa, 13 listopada 2019r. ARKADII, KRYSTYNA
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Czy wiesz gdzie szukać szczęścia?

Rzeczy są jakie są - to my nadajemy im wartość i znaczenie, przez to jak patrzymy na nie. Wystarczy, że zmienimy spojrzenie, a wszystko ulegnie zmianie. Z Ewą Guzowską (www.psychoterapia-coaching.pl) – psycholog, psychoterapeutką, coachem – rozmawia Marta Jacukiewicz, dziennikarka, która prowadzi bloga Niedoskonała Ja.
Pani Ewo, jakie są składowe szczęścia?
- Prawdopodobnie, każdy będzie miał inny pogląd na swoje szczęście, ponieważ każdy z nas inny, a przy tym taki sam. W moim poczuciu szczęście to przede wszystkim świadomość - kiedy zaczynamy być świadomi siebie, innych, życia, to z pewnością przybliża nas do szczęścia.

Niestety, droga do tej świadomości często jednak nie jest usłana samymi przysłowiowymi różami...

- Dlatego kolejnym bardzo istotnym składnikiem jest akceptacja siebie i innych wokół, ponieważ to pozwala być „tu i teraz” bez ciągłych roszczeń, zażaleń i chęci poprawiania wszystkiego i wszystkich wokół. Rzeczy/sprawy/sytuacje są jakie są - to my nadajemy im wartość i znaczenie, przez to jak patrzymy na nie. Wystarczy, że zmienimy spojrzenie, a rzecz/sprawa/sytuacja ulegnie zmianie. Przychodzimy na świat by się rozwijać, a więc będzie nasz własny rozwój, ponieważ nic ponad to nie ma. Mam na myśli rozwój duchowy, bo to on jest tym, który czyni nasze życie lepszym, bardziej wrażliwym i subtelnym. Należy wymienić również miłość i radość, bo czym byłoby życie bez miłości... Jest wiele innych składowych, dla jednych będą ważne te, dla innych może inne...

Kiedy odczuwamy szczęście?
- Uważam, że to kiedy je odczuwamy, zależy od tego, jak szczęśliwi jesteśmy w sobie. Ktoś może być w najpiękniejszych miejscach na świecie i nie czuć niczego szczególnego, powie „ładnie tu”, bo to podpowiada mu jego głowa. Ja czuję ogromne szczęście kiedy wyruszam na rowerze poza miasto, na łono przyrody, ale czuję je w każdej chwili - nie musimy wyruszać zbyt daleko by je poczuć, wystarczy, że będziemy bardzo blisko siebie. I to daje ogromne szczęście - pogodzenie ze sobą i ze światem.

Życie jest pełne niespodzianek... A w przypadku kiedy robimy coś, czego nie lubimy – możemy mówić o szczęściu?
- Wszystko zależy od tego, czy coś w jakiś sposób nam to rekompensuje. Jeśli już wiemy, że robimy to, czego nie lubimy, to może nadszedł czas by to zmienić. Życie jest pełne zmian, dlaczego tej zmianie nie pomóc? Może zabierać wiele czasu i pracy, ale w końcu to wychodzi nam na zdrowie. Jeśli robimy coś czego nie lubimy to zwykle jesteśmy w konflikcie wewnętrznym, a kiedy taki stan długo się utrzymuje to możemy zacząć chorować itd.

A jednak w pośpiechu, w którym żyjemy - trudno mówić o szczęściu, zatrzymaniu się na dłużej...
- To wszystko zależy co stawiamy jako priorytet. Możemy zdecydować, że priorytetem dla nas jest to, że potrzebujemy znowu czegoś więcej i więcej, ale możemy też podjąć decyzję, że w całym pośpiechu potrzebujemy więcej siebie. Jestem realistką, ale też minimalistką z natury i cieszę się, ponieważ on także daje pewne poczucie szczęścia – cieszenia się z małych rzeczy.

Czyli skupienie się na tym, co ważne – jest pewnego rodzaju szczęściem?
-
Z pewnością, uważam, że ten stan transu, w jakim jesteśmy, kiedy coś nas interesuje pochłania i zachwyca, jest z pewnością stanem szczęścia. Kiedy śnimy świadomie, z pewnością też to szczęście możemy odczuć, to jest niesamowity stan i stan, który tak naprawdę trudno określić, co jest rzeczywiste, a co nie jest….

1. Życie w pośpiechu jest tak naprawdę życiem?
Życie jest darem, czy w pośpiechu, czy w ślimaczym tempie, a może w swoim tempie, warto, by przebudzić się i zobaczyć, że ono też mija… Więc należy z niego, korzystać w najlepszy dla nas sposób najwyższej jakości….

2. Jak odnaleźć wewnętrzną równowagę?
Sposobów pewnie jest wiele, przede wszystkim ważna jest świadomość, czego ja chcę? Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się znajdzie….

3. Szczęście to teraźniejszość?
Dokładnie, szczęście to stan, w którym jesteśmy, tu i teraz, a nie coś co nam się przydarza, często z tym szczęściem mylone….

Życzę Wszystkim najlepszych stanów szczęścia w sobie, nie trzeba szukać nigdzie indziej…. Ponieważ nic piękniejszego zdarzyć się nie może. Droga powstaje kiedy idziesz… To jak w przypowieści, którą często przytaczam….

Tysiące, tysiące lat wcześniej znaleziono, największy skarb, który pozwoliłby człowiekowi być szczęśliwym…. Tysiące mądrych głów medytowało, gdzie skarb ukryć, by ludzkość nigdy nie była szczęśliwa. Ktoś powiedział ukryjmy go na najwyższej górze świata, tam mało kto wchodzi. Ktoś inny powiedział, lepiej ukryjmy go w głębinie oceanu…. A ktoś trzeci powiedział, ukryjmy w nich samych - TAM NIKT NIE SZUKA…..

Rozmawiała: Marta Jacukiewicz / www.niedoskonala-ja.pl
Warto zajrzeć: http://www.psychoterapia-coaching.pl/
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Czy wiesz gdzie szukać szczęścia?
Rzeczy są jakie są - to my nadajemy im wartość i znaczenie, przez to jak patrzymy na nie. Wystarczy, że zmienimy spojrzenie, a wszystko ulegnie zmianie. Z Ewą Guzowską (www.psychoterapia-coaching.pl) – psycholog, psychoterapeutką, coachem – rozmawia Marta Jacukiewicz, dziennikarka, która prowadzi bloga Niedoskonała Ja.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe