Czwartek, 27 czerwca 2019r. Cypriana, Emanueli, Władysława
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Pasja – klucz do budowy motywacji u dziecka

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.
Młody człowiek jest bardzo uzależniony od rodziców, którzy często samodzielnie decydują o jego dodatkowych aktywnościach. To, czy dziecko będzie chodzić na zajęcia z tańca, rysunku czy muzyki, powinno być z nim skonsultowane już na samym początku. Pasja jest bardzo istotna w rozwoju dziecka, ale aby mogła się nią stać, musi wynikać bezpośrednio z potrzeb młodego człowieka, a nie odgórnej woli rodziców.

Pytaj i rozmawiaj, aby skutecznie motywować

Wielu osobom wydaje się to z początku dziwne, ale dziecko już od najmłodszych lat posiada swoje zdanie i często w bardziej, bądź mniej bezpośredni sposób stara się je wyrażać. Zdolność obserwacji swojego dziecka, umiejętność słuchania czy zadawania pytań pomaga dostrzec mocne i słabe strony malucha, jego gusta i upodobania co w konsekwencji ułatwia naprowadzenie pociechy na właściwy tor. Klasycznym przykładem niezrozumienia powyższej zależności jest narzucanie dzieciom zajęć dodatkowych, które podświadomie realizują niespełnione ambicje rodziców.

- Dzieci, które realizują potrzeby swoich rodziców w zakresie zajęć dodatkowych mogą przeżywać trudne emocje. Wysoko postawiona przez opiekunów poprzeczka, niemożność poradzenia sobie w sytuacji zadaniowej z powodu własnych słabości czy niezadowolenie rodziców w sytuacji porażki swojej pociechy mogą wywoływać smutek, złość, frustrację, a także niechęć i spadek motywacji – komentuje Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

Umiejętne motywowanie dziecka poprzez pasję to dla wielu rodziców duże wyzwanie. Należy przede wszystkim określić osobowość swojego dziecka tak, by nie czuło się w żaden sposób zmuszane do działań. Udzielanie konkretnych i adekwatnych pochwał, a także konstruktywna krytyka, wpływają na kształtowanie jego indywidualnych cech. Jeśli dotyczą one tego, co dziecko lubi robić, to motywowanie odniesie lepsze efekty, nawet jeśli będzie się wiązało z pokazywaniem błędów.

Obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na jego codzienne poczynania w szkole, w domu podczas nauki czy w towarzystwie kolegów. Rozmawiaj i tłumacz wiele życiowych aspektów z dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Zaznaczaj, że wytrwałość w dążeniu do celu, sumienne wykonywanie zadań domowych, czy też umiejętność skupiania się na danej czynności, będą pomocne w kolejnych etapach edukacji, a z czasem w dorosłym życiu. Opieraj się na przykładach ze swojego życia, co pomoże Ci w budowie swojego autorytetu w oczach dziecka. Nie obawiaj się także porażek swojego dziecka. Jeśli doświadczy ich w twoim towarzystwie będzie mogło liczyć na twoje wsparcie. Nauka radzenia sobie z niepowodzeniami w dzieciństwie jest ważna, ponieważ pomaga w codziennych sytuacjach na dalszych etapach rozwoju.

Kształtuj samodzielność

Potrzeby Twojego dziecka stawiaj ponad Twoje wymagania, tylko wtedy możesz spodziewać się, że wykreujesz w nim odpowiednie zachowania. Nie spełniaj każdej zachcianki, nie wyręczaj ani nie narzucaj. Miernikiem dobrego motywowania dziecka jest wzbudzenie w nim poczucia, że doszło do czegoś samo, jedynie z niewielką (w jego ocenie) pomocą rodziców.

Dzieci rodzą się z pewnym potencjałem, który odpowiednio rozwijany pozwoli opanować właściwe kompetencje. Lata młodzieńcze to dobry czas na kształtowanie samodzielności, a odkrywanie jej poprzez pasję pozwoli na identyfikację mocnych stron dziecka.

- Samodzielność jest kluczową kompetencją dziecka, rozwijaną krok po kroku od najmłodszych lat. Wiek szkolny jest przełomowy, bowiem dzieci muszą poradzić sobie w nowej szkolnej rzeczywistości bez obecności i stałego nadzoru rodzica. Poczucie bycia samodzielnym buduje przekonanie że poradzę sobie w trudnej sytuacji, dodaje odwagi i wiary we własne siły, motywuje do działania i stawiania czoła przeciwnościom. Wspiera rozwój poczucia sprawstwa i mocy – dodaje Dorota Maciejec.

Indywidualne zainteresowania motywują i pozwalają młodym odkrywać świat, jeśli tylko rodzice rozumieją wagę i znaczenie samodzielnych wyborów swoich pociech. Założenie, aby pozwolić młodym osobom rozwijać się według ich własnych zasad stoi u podłoża kampanii ING „Najlepiej robić swoje”.

- Od zawsze wierzyliśmy w potencjał młodych ludzi, stąd kampania skierowana do młodych „Najlepiej robić swoje”. Jej częścią jest akcja specjalna, którą realizujemy we współpracy z platformą Patronite. Zachęcamy młodych twórców do wyjścia z przysłowiowej szuflady i realizacji swoich pasji. Uczestnicy akcji specjalnej mogą wygrać udział w programie mentorskim z najpopularniejszymi twórcami Patronite oraz pozyskać środki na rozwinięcie skrzydeł: 3 nagrody po 10 tysięcy złotych - łącznie aż 30 tysięcy złotych.– komentuje Mariusz Witecki, ekspert ING.

Motywowanie poprzez pasję uczy odwagi i samodzielności. Pokaż dziecku tę drogę, pójdź też nią sam, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę: https://patronite.pl/nrs
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 0,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Pasja – klucz do budowy motywacji u dziecka
Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe