Poniedziałek, 23 wrzesnia 2019r. Bogusława, Liwiusza, Tekli
 Szukaj
FACEBOOK RSS EMAIL Strona główna
Planeta Kobiet

Naprawdę idealnie jest nie być idealną!

Kolejny manifest feministyczny? Nic z tych rzeczy! To pochwała kobiecości w czystej postaci, afirmacja wszystkich jej aspektów. „YEStem kobietą!” to książka mądra, zabawna i ważna. Z jednej strony trochę poradnik życiowy, z drugiej trochę książka popularnonaukowa – niewątpliwie mieszanka wybuchowa, dzięki której COŚ sobie uświadomisz i uśmiechniesz się niejeden raz.
To jak babskie pogaduchy z przyjaciółką – o wszystkim, co najważniejsze, czyli o życiu. Całość napisana lekkim, przystępnym językiem, bez silenia się na naukową tyradę. Lektura obowiązkowa każdej współczesnej kobiety.

Katarzyna Pawlikowska to ekspertka w dziedzinie społecznych i konsumenckich zachowań kobiet. Ma na swoim koncie szereg badań, książek i artykułów opisujących styl życia oraz motywacje współczesnych Polek. Powstanie książki „YEStem kobietą” było tylko kwestią czasu. Takiej radosnej i pełnej dowcipu, skierowanej do wszystkich przedstawicielek płci pięknej - bez względu na wykształcenie, status społeczny czy materialny. Ponieważ to wszystko – jak przekonuje autorka - nie ma tak naprawdę znaczenia. Ważne jest bycie kobietą i odbieranie świata w odmienny, kobiecy właśnie, sposób.

- Obserwuję Polki już od ładnych paru lat, poznaję ich marzenia, chwile szczęścia i doły i co tu dużo mówić – ciągle dowiaduję się czegoś nowego, ale tak naprawdę robię to nie w celach zawodowych, tylko dlatego, żebym sama lepiej mogła zrozumieć rzeczywistość. Zatem: tak, podpatruję cię nie od wczoraj i w trochę zakamuflowany sposób, czyli za pośrednictwem tej książki, próbuję ci pokazać, że wspaniale jest być kobietą, Polką! Tu i teraz.

Katarzyna Pawlikowska zwraca uwagę żeńskiej części społeczeństwa, że siłę i inspiracje można czerpać przede wszystkim z faktu bycia kobietą. Pokazuje, że różnice między płciami nie muszą prowadzić do porównań (krzywdzących często) z mężczyznami. Należy uświadomić sobie, że „one” i „oni” wzajemnie się uzupełniają, natomiast kobiety często pełniej odbierają rzeczywistość - kobiety mają największe białka oczu wśród wszystkich zwierząt naczelnych. Ludzie w ogóle mają je większe niż inne naczelne, a kobiety mają je większe niż mężczyźni. Oto jeden z sekretów „intuicji”! Tak, to jest właśnie cała tajemnica doskonałego odczytywania sygnałów z twarzy drugiej osoby. Pomyśl, jakie to ma kluczowe znaczenie w komunikacji.

Autorka w sposób wciągający, niejednokrotnie za pomocą zabawnych przykładów i anegdot, ukazuje, że choć kobiety bywają różnorodne, to wiele je łączy. Mimo różnego bagażu doświadczeń, odmiennych poglądów, cech charakteru, każda jest tak samo wyjątkowa. Pawlikowska powołuje się na wyniki badań naukowych, które dowodzą, że płeć determinuje w dużym stopniu nasze zachowania oraz predyspozycje, a także ustala życiowe priorytety. Kobiety są wolne i szczęśliwe wtedy, gdy świadomie podejmują decyzje.

Spectrum problemów poruszanych w książce jest tak szerokie, jak różnorodność aspektów naszego życia. Jest i o związkach i o realizowaniu się w sferze zawodowej, jest o byciu matką i seksualności po pięćdziesiątce. O nadal przytłaczającej dyskryminacji – ze względu na płeć czy wiek – i o możliwościach walki z tymi ograniczeniami. Ażyzm, dyskryminacja ze względu na wiek, zdaniem badaczy w Polsce jest silniejszy niż gdziekolwiek indziej w Europie. (…) W każdym razie w naszym ażystowskim społeczeństwie, zwłaszcza w naszych mediach, wiek, na ten moment, „uchodzi” jedynie ekspertkom i specjalistkom, o ile trzymają się swojej roli. Są wtedy widoczne, ale aseksualne i trochę odhumanizowane. Kobiety instytucje. O rany, jak to strasznie brzmi. I jakie jest beznadziejne! Dlatego zniknie, mówię ci – to już się dzieje, choć może jeszcze tego nie widzisz. Świat już zauważył dojrzałą kobiecość pełną energii atomowej i na szczęście my także powolutku się budzimy.   

Katarzyna Pawlikowska – ekspertka w dziedzinie społecznych i konsumenckich zachowań kobiet. Autorka badań, książek i artykułów opisujących styl życia oraz motywacje współczesnych Polek. Wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczna mówczyni, która inspiruje kobiety do tego, by własne ograniczenia przekształcały w siłę napędową zmiany i sukcesu. Mama, żona i przyjaciółka. Ma psa Ptysia i kota Dydka. Chciałaby być śpiewaczką operową, ale od śpiewu lepiej wychodzi jej pisanie książek.
Oceń ten artykuł:  1 pkt 2 pkt 3 pkt 4 pkt 5 pkt    Aktualna ocena: 5,00
 
Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł
E-mail adresata
 
 
Naprawdę idealnie jest nie być idealną!
Kolejny manifest feministyczny? Nic z tych rzeczy! To pochwała kobiecości w czystej postaci, afirmacja wszystkich jej aspektów. „YEStem kobietą!” to książka mądra, zabawna i ważna. Z jednej strony trochę poradnik życiowy, z drugiej trochę książka popularnonaukowa – niewątpliwie mieszanka wybuchowa, dzięki której COŚ sobie uświadomisz i uśmiechniesz się niejeden raz.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 
Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
Autor
 

Wasze Komentarze

Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.

Konkursy

Wywiady z gwiazdami

Nasza Ankieta

Najprzystojnieszy polski aktor to?

zagłosuj
Moda   Trendy   Projektanci   Modna w ciąży   Ciekawostki   Porady stylisty   Zdrowie i Uroda   Zdrowie   Uroda   Make-up   Rozmaitości   Kącik kulinarny   Z życia wzięte   Wielki świat   Motoryzacja   Nasze dzieci   Porady   Nasz ślub   Kultura   Muzyka   Kino   Teatr   Książka   Sztuka   Konkursy   Konkurs SMS-owy   Konkurs książkowy   Konkurs muzyczny   Wywiady z gwiazdami   Kominek    
Copyright © 2019 Planeta Kobiet. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie L77 - Strony internetowe Strony internetowe