O ogładzie towarzyskiej i obowiązujących w niej zasadach, opowiada dr Stanisław Krajski, twórca Akademii Dobrych Manier i Etykiety biznesu (www.savoir-vivre.com.pl), wydawca i autor takich książek jak m.in.: „Savoir vivre. Podręcznik w pilnych potrzebach” czy „Savoir vivre – 250 problemów”.
Patrząc z perspektywy czasu, czy i jak bardzo zmieniło się pojęcie dobrych manier?
- Współczesna kindersztuba różni się od tej sprzed stu, dwustu, czy trzystu lat niewiele. I tak np. średniowieczne przekazy dotyczące zachowania się przy stole są dokładnie takie same jak dzisiaj. Nieliczne zmiany związane są z pewnymi zmianami w naszym życiu. Najwięcej jest tu zmian we wskazaniach dotyczących kobiecego stroju. Dokonała się tu pewna rewolucja, którą w karby ujęła Coco Chanel. Jej wskazania obowiązują do dziś i, jak wszystko na to wskazuje, będą obowiązywały za sto czy dwieście lat. Przykładem zmiany w etykiecie związanej ze pewnymi zmianami w naszym życiu może być zmiana, która dokonała się w etykiecie takiego typu przyjęcia, które nazywa się „herbata”. Do pierwszej wojny światowej przyjęcie typu herbata było przyjęciem, na którym serwowało się herbatę, ciastka i wino deserowe lub słodkie. Przyjęcie takie trwało jedną godzinę i odbywało się o godz. 17.00. Ludzie przychodzili na nie już najedzeni (bo po obiedzie). Po I wojnie światowej zjawiali się na takie przyjęcie często głodni, bo wielu z nich pracowało i nie miało czasu zjeść obiadu. Spowodowało to, że na przyjęciu typu herbata zaczęto serwować kanapki.
O jakich zasadach zapominamy na co dzień?
- Dziś z reguły nie pamiętamy o wielu zasadach i normach savoir vivre. Wiele z nich zaginęło w niepamięci w czasach PRL-u. Inne zaczęły być lekceważone, bo wymagały, jak się wydawało, za dużo wysiłku. Obecnie wszystko to powoli się przywraca w ramach powrotu do savoir vivre, który obserwuje się w całym cywilizowanym świecie. Zasad takich i norm jest chyba nawet kilkaset. Podam zatem tylko kilka przykładów. PRL, w którym była bieda przyzwyczaił nas do jedzenia kanapek (dużo chleba, mało wędliny). Bierzemy je do ręki i gryziemy. Przed wojną tak nie było. Kanapki w całym cywilizowanym świecie były prowiantem na wycieczkę albo do szkoły. Powinno być tak: przekładamy specjalnym widelcem (albo szczypcami) chleb z koszyczka na nasz specjalny talerzyk do chleba (to samo robimy z masłem). Wędliny jemy widelcem i nożem odłamując z chleba na naszym talerzyku małe kawałki i smarując je (każdy oddzielnie) masłem. Przychodząc do kogoś z wizytą, szczególnie w pluchę, Polacy często zdejmują buty i paradują w skarpetkach lub kapciach, które dadzą im gospodarze, a powinny zmienić je na bardziej eleganckie obuwie, które przynoszą ze sobą w torbie. Mężczyzna w marynarce powinien w pozycji stojącej mieć zapięte w niej wszystkie guziku oprócz dolnego. Siadając wszystkie je rozpina. Wstając znowu zapina odpowiednie guziki itd. Polacy często tego nie robią. Często chodzą w rozpiętej marynarce, co w świecie savoir vivre odbierane jest jako niechlujne i lekceważące.
W tym kontekście, zasad savoir vivre, o czym powinien pamiętać każdy z nas?
- Powinien pamiętać o tym, że przestrzeganie zasad dobrego wychowania jest równoznaczne z okazywaniem szacunku innym i braniem pod uwagę ich potrzeb i uczuć. Powinien więc pamiętać np. o tym, że rozmawiając głośno, w tym również przez telefon, przeszkadza innym, że gdy przyjmuje gościa nie powinien wciąż odbierać telefonów, bo to jest znak lekceważenia. Siedząc w obecności innych, szczególnie starszych lub ważnych osób okazuje im lekceważenie, gdy znajduje się w pozycji półleżącej czy szeroko rozstawia nogi. Wchodząc do jakiegoś pomieszczenia czy budynku powinien najpierw przepuścić wychodzących. Rozmawiając z kimś nie powinien zbliżać się do tej osoby na odległość mniejszą niż 80 cm ( inaczej naruszy strefę intymną tej osoby). W trakcie rozmowy należy słuchać drugiej osoby (a więc i na nią patrzeć i niczym się nie bawić, np. kluczami ) i nie zajmować więcej niż 50% czasu jej trwania.
Znak naszych czasów – korespondencja elektroniczna czy w niej obowiązują również określone zasady?
- Zasady dotyczące korespondencji elektronicznej są dokładnie takie same jak korespondencji na papierze. Tak samo rozplanowujemy tekst, rozpoczynamy i kończymy list, tak samo powinniśmy dbać o interpunkcję i ortografię. Trzeba dodatkowo pamiętać, że nie piszemy e-maili w tym samy liście (każdy zaczynamy od nowa, a odwołując się do otrzymanego listu tak jak w korespondencji papierowej cytujemy go) i że e-mail nie ma tej samej rangi co korespondencja papierowa i nie można za jego pośrednictwem składać kondolencji czy życzeń świątecznych lub imieninowych ( jest to znak lekceważenia ).
Rozmawiała: Kaja Cudak, Planeta Kobiet
fot. www.eblis.com.pl
to sa podstawowe zasady i wcale nie wymagaja wielkiego zachodu.Powinny byc norma.
Anonim2009-12-17 21:40:55
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Konkursy
Kobiety na szczycie! Dołącz do projektu2024-07-06Mamy zaszczyt ogłosić wyjątkową inicjatywę związaną z jubileuszowym wydaniem magazynu Law Business Quality. Pragniemy przedstawić szerokiemu gronu czytelników 20 Kobiet Biznesu, które osiągnęły sukces w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wasza pasja, osiągnięcia i determinacja stanowią wzór do naśladowania i są inspiracją dla innych. czytaj więcej
Ewa Kuklińska: Miłość igra ze mną!2022-12-31Ewa Kuklińska- jedna z piękniejszych kobiet estrady, pierwsza śpiewająca w naszym kraju tancerka, współzałożycielka formacji "Naya-Naya' i "Sabat", aktorka teatrów rewiowych i filmów. Na scenie gwiazda, w życiu często ta druga.czytaj więcej
Wasze Komentarze
Anonim 2009-12-17 21:40:55
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, planetakobiet.com.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.